GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-10-2021 09:22   Güncelleme : 04-10-2021 09:22

“FİYAT VE REKOLTEYİ BIRAKIN, ÜRETİMİ ARTIRIN”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanlığına yeniden seçilen Sebahattin Arslantürk, fındıkta ana hedefin üretmek ve kaliteyi arttırmak olduğunu söyledi.

“FİYAT VE REKOLTEYİ BIRAKIN, ÜRETİMİ ARTIRIN”

UFK Genel Kurul Toplantısı Trabzon Ticaret Borsası’nın Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı.  Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük’ün başkanlığında Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ve Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar’dan oluşan divan tarafından gerçekleştirilen genel kurulda konuşan Arslantürk, “Sektörde bir bütün halinde ortak akıl ile hareket etmeliyiz. Üretim ile kaliteyi arttırarak sürdürülebilir bir tarım politikası uygulayabilirsek, bugün ihracattan kazandığımız 2-2,5 milyar doların üzerine çok rahatlıkla çıkıp, yılda 4-5 milyar dolar döviz sağlayabiliriz. Onun için ne rekolteyi, ne fiyatı konuşma yerine, üretimi arttırmanın çabası içinde olmalıyız” dedi.

Genel Kurulda UFK’nın 5 ayrı meslek grubundaki delegeler üyeler tarafından seçildi. Toplam 15 delege 9 Ekim’de Ankara’da toplanarak yönetim, denetim ve bilim kurulu üyelerini seçecekler. UFK Genel Kurulu’nda meslek komitelerindeki delegeler şu kurum ve kişilerden oluştu:

Tarım Grubu: Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Arsin Ziraat Odası, Akçakoca Ziraat Odası.

Ticaret Grubu: Ordu, Trabzon ve Sakarya Ticaret Borsaları.

Sanayi Grubu: Nuteks, Poyraz Poyraz ve Arslantürk Tarım.

Araştırma ve Meslek Kuruluşları Grubu: Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Karadeniz İhracatçı Birlikleri.

Üretici, Tüccar ve Sanayici Grubu: Tahsin Fındık Sanayi, Güçlü Gıda Sanayi ve Alaaddin Paşa Kaba. Haber merkezi