GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 08:10   Güncelleme : 20-01-2021 08:10

"FİYAT ENİNDE SONUNDA YÜKSELECEK"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının serbest piyasada hala istenilen seviyede olmamasını ve kamuoyunda yaratılan algıyı dikkate almamak gerektiğini belirterek, fındık fiyatının hak ettiği değere ulaşacağını dile getirdi.

İhracat rakamlarının geçmiş yıllara göre düşük olduğunu hatırlatan Soydan, bu yüzden fındığa ihtiyaç olduğunu ve fiyatının da artacağını ifade etti.

"1-2 hafta sonra değişebilir"

'Fındığını 26 liraya satmayan üretici, fiyatların düşmesine karşın ürününü elinde tutmayı başardı' diyen Soydan, şunları söyledi; "Toprak Mahsulleri Ofisi'nin de alımları 31 Aralık'tan sonra 30 Nisan'a kadar devam ettirecek olması en azından üretici açısından bir güç oldu. TMO, üretici için garantör olarak piyasada yer alıyor. Eğer serbest piyasada düşük fiyatlar devam ederse, TMO alımlara devam edecektir. Önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde fiyatların muhakkak bir çıkış eğilimine geçeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü şuana kadar yüksek bir fındık ihracatı yapılmadı. Bu da gösteriyor ki, fındığa ihtiyaç olduğundan fiyatlar hızlı bir şekilde yükseliş seyreğine geçebilir. Üreticilerimiz de onu bekliyor. Şuandan fındıkta olumsuz bir durum beklemiyoruz. Fiyatlar eninde sonunda yükselişe geçecek." dedi.

Fındık ihracatının geçen senelere göre daha düşük olduğunun altını çizen Arslan Soydan, üreticilerin sabretmesi sonucunda hak ettiği fiyatları alabileceğini dile getirdi.

"Fiyat yükselişe geçecektir"

'Fındık fiyatlarının yükselmemesi için hiçbir sebep yok' diyen Soydan, "Pandemi sürecinde fındık, en çok tüketilen ürünlerden biri oldu. Kamuoyunda fiyatlar düşecek gibi algı yaratılıyor. Artık fındık fiyatları yükselişe geçecektir. Ocak ayının sonuyla birlikte fındık fiyatları her yıl yükselir. Bu yıl için de fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz. Fındığın önü açık. Dünyanın fındık tüketmesi için ihracat olması lazım. İhracat yapılmaya başlandığında fiyatlar beklenen seviyelere gelecektir." şeklinde konuştu.

Üreticilerin fındığının hala elinde olduğuna dikkati çeken Soydan, üreticinin 30 lira beklediğini, kısa süre içerisinde fiyatın serbest piyasada en azından 26 liraya çıkması gerektiğini, fındığın bu fiyatları hak ettiğini ifade etti.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)