GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2021 14:49   Güncelleme : 04-07-2021 14:49

Fınver verimi artırıyor

Fınver verimi artırıyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fındık Verimliliği (FINVER) projesi ile fındıkta verimi artırmanın yanı sıra fındık bahçelerinden birçok yeni ürün elde ederek şehrin zenginleşmesini ve dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Altınordu ilçesi Kökenli Mahallesinde bulunan FINVER projesi kapsamında oluşturulan örnek fındık bahçesinde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yapılan çalışmalarla fındıkta verimin gözle görülür derece arttığını belirtti.

Amaçlarının fındık üretimine katkı vermek olduğunu belirten Başkan Güler, “Başlattığımız FINVER projesi ile bahçesine bakmakta zorluk çeken farklı farklı üreticilerimizin 300 dönümlük bahçesini bir araya getirdik. Yaptığımız çalışmalarla amacımız Ordu’da ve başarılı olunması durumdan diğer bölgelerdeki fındık üretimine katkıda bulunmak. 1000’er dönümlük işletmeler oluşturarak verimlerini artırıp bahçe sahipleriyle de mukavele yaparak bu artışları onlara sağlamak ve onlarla paylaşmak istiyoruz. Bahçelerin bakımlarının ve üretimi artırmanın yanı sıra ilave fındık altı ürünlerle de gelirler oluşturuyoruz” dedi.

Haber merkezi