GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 08:20   Güncelleme : 31-03-2021 08:20

"FINDIKTAN FAYDALANIN"

ODÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alper Çıraklı, Ordu'da yetişen fındığın antioksidanlar ve vitaminler açısından oldukça zengin olduğunu belirterek, "Tünele girdiğimiz zaman Ordu için hep; bal, balık, fındık diyarı deniyor. Bölgemizde bulunan bu nimetlerden faydalanmalıyız." dedi.Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Doç. Dr. Alper Çıraklı, vatandaşların D Vitamini ve kalsiyumun yanı sıra bol bol balık ve fındık da tüketmesi gerektiğini söyleyerek, özellikle pandemi sürecinde D Vitamini ile ilişkili olarak süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin yiyeceklerle beslenilmesi gerektiğini savundu.

"Hareket şart"

'D Vitamini ve kalsiyum kemikler için çok önemli' diyen Çıraklı, sözlerine şöyle devam etti; "Her gün belli periyotlarda yaşlılar da dışarı çıkabiliyor. Sessiz, sakin ve insan kalabalığının olmadığı yerlerde güneşin olduğu zamanlar kısa yürüyüşler yapabilirler. Çok tedirgin olup dışarı çıkamayan hastalar en azından evlerinin balkonuna ya da bahçelerine çıkabilirler. Yaşlılarımız, özellikle güneşli günlerde güneş ışıklarından yararlanmalılar. Bunun haricinde hiç dışarı çıkamıyorsa, kalsiyum ve D Vitamini ile ilişkili olarak süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyumdan zengin yiyeceklerle beslenebilirler. Hareket çok önemli. Kemik mobil bir yapı. Sürekli uyaracaksınız ki, kendini yenilesin ve harekete geçsin. Uzun süre hareketsiz kalmak da kemiği olumsuz etkiliyor. Hareketsizlik, kemiğin yanı sıra eklemlerin de sertleşmesine sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden yaşlılarımız ufak ufak egzersiz yapmalılar." dedi.

"Mutlaka balık tüketilmeli"

Bir yaşlı hasta, güneşli bir günde evinin bahçesinde ya da sakin bir yerde 20-30 dakikalık kısa yürüyüşler yapmalı. Güneşten yararlanmasının yanında kalsiyum içerikli süt, peynir, yoğurt gibi gıdaları sık tüketilmelidir. Bölgemizde deniz ürünleri yönünden çok zengin. Mutlaka immün sistemini güçlendirmek için balık tüketmek gerekiyor. Balık, içerisinde bir sürü değerli vitamin barındırıyor. Bunlardan yararlanılabilir."

"Fındık yara iyileşmesine iyi geliyor"

Son olarak fındığın da çok yararlı olduğuna değinen Çıraklı, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındığın hayvanlar üzerinde yara iyileşmesini arttırdığı konusunda bir çalışmam var. Fındığın içerisindeki antioksidanlar ve vitaminler çok önemli. Tünele girdiğimiz zaman Ordu için hep; bal, balık, fındık diyarı deniyor. Bölgemizde bulunan bu nimetlerden faydalanmalıyız."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)