GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 08:25   Güncelleme : 04-06-2021 08:25

"FINDIKTA % 60 ZARAR VAR"

Ordu'da etkili olan dolu yağışı en çok Ulubey ilçesini vururken, fındık bahçeleri büyük zarar gördü. Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, "fındıkta % 60 üzerinde zarar olduğunu belirterek, "tarım arazileri de dolu yağışından zarar gördü." dedi.

 

Ulubey ilçesi Kirazlı Mahallesi'ne giderek dolunun verdiği zararları yerinde inceleyen Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, fırtına ve aşırı yağmurların ardından dolu afetiyle birlikte fındık bahçelerindeki zararların iyice arttığını söyledi.

"Zarar büyük"

Üreticilerle 900 rakımlı Kiralı Mahallesine giderek incelemelerde bulunan Aydın, şunları söyledi; "Son yağan dolu, Ordu'da birçok ilçede fındık bahçelerine zarar verdi. Burada Ulubey ilçemizdeki zarar % 60-70'lere kadar çıkıyor. 500 rakımın üzerinde zarar mevcut. Zaten Ulubey'deki mahallelerin birçoğu 500 rakımın üzerinde. Fındık bahçelerinin yanı sıra tarım arazilerinin tamamında zarar var. Mısır tarlası, tarladaki pancar, yeşillikler zarar görmüş. Tarla bitkileri tamamen kayboldu. Büyük zarar var. Bilek kalınlığındaki ceviz dalını bile parçalamış."

"Rekolte daha doğru açıklanmalı"

Önce don ve fırtına, sonra da dolu afetinden dolayı fındık rekoltesinin olumsuz etkileneceğini aktaran Aydın, "800 bin ton rekolte açıklıyorlar. İhracatçı arkadaşlar rekolteyi daha doğru açıklamalı. Çünkü zikrettikleri rekolteler yok. Gelip buyursunlar. Dedikleri rekolte yok. Zaten fındık rekoltesi de Temmuz ayında belli olur."

"2B sorunu da çözülmeli"

2B arazisi olan üreticilerin hiçbir destekten yararlanamadığına dikkati çeken Aydın; "Allah'tan gelenin başımızın üstünde yeri var. Zirai afet her yıl olabilir. Bölgemizde 2B arazisi çok. Üreticiye TARSİM sigortası yaptırdın mı diye sorduğumda; 'nasıl yaptırayım, arazim 2B, tapum yok, ormana kaldı' diyor. Ama 100 yıldır bu arazide oturuyorlar. 2B arazi sahipleri ne desteklemelerden ne mazot gelirinden ne de TARSİM'den yararlanamıyor. Devletin bu konuda 2B arazi sahiplerine bir çözüm üretmesi lazım. Bu insanlar mağdur. Ulubey'de 70 bin m2 fındık bahçesi yüz ölçümü var. Toplasak 35 bin m2'sinde tapu var. Bu memleketin yarısında tapu yok. Vatandaşlarımızın 2B sorunu bir an önce çözülmelidir. yoksa üreticilerimiz bu dolu olayında olduğu gibi diğer afetlerde de mağdur olmaya devam edecek." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)