GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2021 08:20   Güncelleme : 27-03-2021 08:20

FINDIKTA YENİDEN 'DON' ENDİŞESİ!

FINDIKTA YENİDEN 'DON' ENDİŞESİ!

Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı sonrasında hava sıcaklıklarının -3 ila -8 arasına kadar düştüğünü ve zirai dona dönüşebileceğini belirterek, bu kez de çakıldak fındıkların zarar görebileceğini söyledi.

Fındığın ikinci kez don olayıyla karşı karşıya kalındığını aktaran Şensoy; "Fındıkta ilk zirai dondan dolayı kara ve palaz fındıklar büyük zarar gördü. Yapılan araştırmalar ve saha incelemelerinde donun, yer yer % 90'a kadar fındığa zarar verdiği ortaya çıktı. Bu apaçık ortadadır. Üreticilerimizin büyük zararı var. Bu ikinci don riski üreticilerimizin belini iyice bükecek. Rekolte de iyice azalacaktır." dedi.

"Don riski sürüyor"

Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışının zirai don riskini de beraberinde getirdiğini söyleyen Şensoy, şunları söyledi; "Fındık, bu sezon zirai dondan çok zarar gördü. İlk zirai don olayında kara ve palaz fındıklar açmıştı. Bu fındıklar dondan zarar gördü. Son don olayının ardından bu kez de özellikle yüksek kesimlerde zirai don olayı bekleniyor. Bu sefer ki don da yukarı kesimlerdeki açan çakıldak fındıklar zarar görebilir. Yükseklerde hava sıcaklıkları -8'lere kadar düştü. Sahil kesimdeki ilçelerimiz hariç; Kumru, Korgan, Ulubey, Gölköy, Gürgentepe, Kabadüz gibi ilçelerimizde don riski var. Nisan ayının 15'ine kadar fındıkta don riski devam edecek. 2-3 gün boyunca don riski var."

"-2'den sonra risk var"

Fındıkta don riskinin -2 derece ile başladığının altını çizen Şensoy; "Eğer fındık yaprak açtıysa -2 dereceden sonra büyük risk ortaya çıkıyor. Yüksek kesimlerde açan çakıldak fındıklar bu durumdan etkilenebilir. Ancak burada soğuk havanın orada ne kadar kalacağı, zirai donun ne kadar etkili olacağında önemli bir faktör. Bitkinin soğuk havaya ne kadar maruz kalacağı da önemli. Yapılan araştırmalardan sonra net zarar ortaya çıkacaktır. Ancak şu ana kadar ki zararlar fındığın rekoltesini büyük ölçüde aşağıya düşürecektir." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)