GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 08:40   Güncelleme : 27-09-2021 08:40

"FINDIKTA TEKELLEŞME VAR"

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ziraat Odaları Birliği olarak fındıkta hep oyunu bozma mücadelesi verdi. Eğer TMO’nun fındık piyasasına girmesini sağlamasaydık, bugün fındık fiyatları 10-15 liranın üzerine çıkamazdı” dedi.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 26 lira 50 kuruş fiyat açıkladığını hatırlatan Bayraktar, serbest piyasada ise 23 lira ile 23 lira 50 kuruş gibi neredeyse maliyet fiyatına alımlar yapıldığını ve bu durumun da tekelleşmeyi gösterdiğini söyledi.

"Oyunu bozduk"

Bayraktar, "lobilerle büyük mücadeleler sonucunda TMO’nun fındık piyasasına girerek alım yapması sağlandı. Bunu başaramasaydık bugün fındık fiyatları 10-15 liranın üzerine çıkamazdı. Yine 2011 yılında kaldırılması planlanan alan bazlı gelir desteğinin devamı için Birlik olarak girişimlerde bulunduk. İlgili bakanları ikna ettik ve üreticilerimize can suyu olan bu destek ödenmeye devam etti. Çiftçimize sağladığımız kazanımlarla aynı zamanda Karadeniz’den Batı’ya büyük bir göçü de önlemiş olduk." dedi

"Tek rekolte açıklanmalı"

Bakanlık dışında rekolte açıklanmaması gerektiğini savunan Bayraktar, fındık rekoltesinin 668 bin ton olarak belirlenmesine karşın, yurtdışı menşeli bir kuruluş, görevi olmadığı halde mayıs ayı sonunda ülkemizin 2021 yılı tahmini fındık üretimini 790 bin ton olarak açıkladığını, bu durumlara zemin oluşturmamak için Rekabet Kurumu'nun yasal olarak olaya el koymasını istedi.

İtalya'da fındık rekoltesinin bir önceki yıla göre yarının da altında olmasına rağmen bunu değerlendirmediklerini aktaran Bayraktar, en fazla üretim yapan ülke olarak fiyatı bile belirleyemediklerini söyledi.

"Alivre satış yaptılar"

Fındığın maliyetinin 23 lira olmasına karşın tüccarların bu fiyatlara fındık aldığına değinen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti; "Fındık işiyle uğraşan herkesin bildiği üzere, Türkiye’de üretilen fındığın neredeyse yüzde 60-70’ini alan malum firmanın aslında yandaşı olan ‘tüccarlar’ bu yıl da alivre satış yaptılar. Şimdi de alivre fiyatının yükselmemesi için bütün meşru ve gayri meşru yollara başvurup fiyatı TMO’nunkinden 2,5-3 lira aşağıda veriyorlar."

"Ferrero'ya dur denilmeli"

Ferrero'ya dur demeleri gerektiğini savunan Bayraktar, Rekabet Kurumu'nu göreve çağırarak, şunları kaydetti;"Ferrero firmasının piyasaya yaptığı baskılara dur denilmesi gerekir. Ferrero firmasının tekelci uygulamalarına karşı hem üreticimizi hem de üreticimizden fındık alıp bu firmaya satamayan, baskı gören tüccar ve manavımızı da bu baskıdan kurtarmak zorundayız. Kurulu tekel oluşturup rekabeti önleyen üreticiyi ve yerli tüccarı mağdur eden bu zihniyete dur demelidir. Ancak devlet millet işbirliğiyle bu tekelci firmanın uygulamalarının önüne geçebiliriz."

'İhracatçıları piyasayı şekillendirmeyi bırakıp, asıl görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz' diyen Bayraktar, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındık işinden rızkını temin eden ve pekçok insanımıza da geçim kapısı olan üreticimizden manavımıza, gerçek yerli ihracatçımızdan sanayicimize kadar bütün kesimler daha güçlü olursa, el ele verirse, fındık ticaretinde istismara yeltenenlerin cesareti kırılacak, kirli düzenleri bozulacaktır.”

Haber merkezi