GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-07-2021 08:15   Güncelleme : 14-07-2021 08:15

"FINDIKTA TEK REKOLTE AÇIKLANIR"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, resmi fındık rekoltesinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlendiğini hatırlatarak, "Başka hiçbir rekolteye itibar etmiyoruz. Bu yıl 30 lira fiyat bekliyoruz." dedi.

 

İhracatçıların 656 bin 803 tonluk rekolteyi beğenmemesi üzerine yeniden rekolte çalışması yapmasına tepkiler sürüyor. Soydan, 'Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yapılan rekolte resmi rekoltedir. Öyle 3-5 günde değil, 15 günde yapılan bir rekoltedir. Dikkate de o alınır." dedi.

"Üretici bahçeye mutlu girsin istiyoruz"

'Rekoltenin düşük olması serbest piyasada fiyatları hareketlendirir. Ama devletin vereceği fiyat rekolte düşük de yüksek de olsa yıllık hesaplamalara göre verilir' diyen Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sonuçta bizim üreticimizin bir maliyeti var. Bu maliyet üzerinden de 30 lira gibi bir fiyat talep ettik. Bu fiyatları da kamuoyu kabul edip uygun gördü. Fındık üzerinde üreticilerin kar elde edebileceği, herkesin memnun olduğu fiyatlardan bahsettik. İnşallah o fiyatlar verilir. Türkiye'de fındık rekoltesi geçen yıla göre düşük. Ancak dünya genelinde de bir yıl öncesine göre düşük bir rekolte var. Devlet müdahale ettiği müddetçe fındığın önü açıktır. Üreticilerimiz hak ettiği rakamlara fındığı satacaktır. Hem serbest piyasada hem de devletin fiyatı iyi olursa üretici de bahçesine mutlu girer. İyi bir fiyat bekliyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fındık taban fiyatını hasattan önce açıklayacağını aktaran Soydan, üreticiyi memnun edecek bir fiyat beklediklerini söyledi.

"Herkes temsilci verdi"
İhracatçıların yeniden bir rekolte çalışması başlatmasına da değinen Soydan; "Tarım ve Orman Bakanlığı önderliğinde yapılan rekolte çalışmalarına ihracatçılar ve diğer fındıkla ilgili tüm kurumlar temsilci verdi. Geçen yıl rekolte çalışmalarını yapanlar da aynı komisyon üyeleriydi. Bu yıl da aynı üyeler rekolte tespitini yaptı. Bu insanlar ziraat mühendisi. Bu işi bilen, yıllardır emek veren kişiler bahçeye girerek fındık rekoltesini belirledi. Geçen yıl Ordu'da 197 bin ton fındık rekoltesini de bu komisyon açıkladı. Bu yıl da 167 bin ton olarak belirlendi. Bu sene Ordu'da don, kırağı, fırtına olaylarını yaşadık. Bu afetler olmamış olsaydı, rekolteler de farklı olacaktı. Bütün doğa afetleri göz önüne alınarak bir rekolte tespiti yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığına göre tahmini rekolte 656 bin 803 ton olarak hesaplandı. Bu rekolte dışındaki hiçbir rekolte açıklamasına itibar etmiyoruz. Çünkü bu rekolte öyle 3-5 günlük çalışmayla değil, 15 günlük ciddi bir çalışma ile ortaya çıktı. Resmi rekolte budur." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)