GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 08:15   Güncelleme : 30-06-2021 08:15

FINDIKTA 30 LİRA BEKLENTİSİ!

FINDIKTA 30 LİRA BEKLENTİSİ!

Ordu'da fındık fiyatlarının yeniden 23 lira seviyelerine çıkmasıyla beraber yeni fındık sezonu için umutlar arttı. Ziraat odaları ve üreticiler en az 30 lira fındık taban fiyatı isterken, gözler resmi fındık rekoltesinin ardından açıklanacak olan taban fiyatına çevrildi.

 

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticinin sabrının hala devam ettiğini ve yeni sezonda da karşılığını alacağına inandıklarını söyledi. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise taban fiyatın 30 lira olmasını istediklerini hatırlattı.

"Üretici sabretti"

'Üreticilerimiz, 26 liralara kadar çıkan fiyatın ardından 23 liraya fındığını satmak istemiyor' diyen Soydan, şunları söyledi; "Bu konuda birçok üreticimiz sabrını sürdürüyor. Elbette satan üreticilerimiz de oldu ama bu yıl yapılan mücadele üreticinin fındığına sahip çıktığını gösterdi. Üreticiler, fındıklarını bu fiyatlara satmayacaklarını, depolarında beklettiklerini, gerekirse önümüzdeki hasat sezonu sonrasında satacaklarını söylüyorlar. Fındığını bu şekilde bekleten üreticilerimiz olacaktır. Doğrusunu da yapıyorlar. Üreticilerimizin elinde fazla da fındık kalmadı. Ama elinde fındık bulunduranlar da mücadelelerine devam ediyorlar."

"İyi bir taban fiyat bekliyoruz"

Soydan; "Yeni fındık sezonda güzel bir taban fiyatı alacağımıza inanıyorum. Çünkü ihracat rakamları her yıl üzerine koyarak gidiyor. Pandemi sürecinde bile fındık, en çok ihraç edilen ürünlerin başında geliyor. Onun için önümüzdeki dönemde hasattan önce TMO'nun iyi bir taban fiyatı açıklamasıyla üreticilerimiz nefes alacaktır. Artık serbest piyasa fiyatlarının da iyi olmasını bekliyoruz. Çünkü bizim için serbest piyasadaki fiyat da önemli. Devletin vereceği fiyattan umutluyuz. Ziraat odaları olarak en az 30 lira taban fiyat beklentimiz var. Verilecek taban fiyatı piyasayı mutlaka olumlu yönde etkileyecektir." dedi.

"Üretici, direncini ortaya koydu"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise; "Üreticilerimiz artık uyandı. Bundan sonra kendi ürününe kendisi sahip çıkacaktır. Bu sene de çıktığını gördük. Birçok üreticimiz emanete fındık bırakmadı. Önce fındık fiyatını 19 liralara kadar düşürdüler. Sonra 23 liralara kadar çıkarttılar. Bu üreticinin direncini gösteriyor. Üretici ürününe sahip çıkmaya başladı. Yine bu oyunu da üretici bozacak. Fındık üreticilerimiz işin ehemmiyetini anladılar. Artık yapılan hiçbir oyuna gelmeyeceklerdir." diye konuştu.

"Taban fiyat 30 lira olmalı"

30 TL için ısrarcı olacaklarına değinen Akça, sözlerini şöyle tamamladı; "Fındığın maliyetini hesaplamıştık. 1 kilo fındık maliyeti bizim hesaplamalarımıza göre 22 lira 85 kuruş. Bu nedenle milletvekillerimize sunduğumuz raporda fındığın 30 TL olması gerektiğini de ilettik. İnşallah üreticimizi memnun edecek bir fiyatın çıkması için bundan sonraki süreçleri de takip edeceğiz. En iyi fiyatın çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)