GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 22:00   Güncelleme : 01-07-2021 17:16

FINDIK YEŞİL KOKARCASINA DİKKAT!

FINDIK YEŞİL KOKARCASINA DİKKAT!

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, "fındık yeşil kokarcası" ile mücadele uyarısında bulunarak, "iç doldurma dönemindeki kokarca mücadelesi ihmal edilmektedir." dedi.

 

Kaliteli ürün için fındık yeşil kokarcasının Temmuz ayı mücadelesi ihmal edilmemesi gerektiğini savunan Akar, "Hem verimi hem de kaliteyi düşüren fındık yeşil kokarcasına karşı mücadele genellikle eksik yapılmaktadır. Üreticilerimiz fındık kokarcasına karşı sadece erken dönemde yani fındıklar mercimek büyüklüğünde iken mücadele yapmaktadır. Geç dönemdeki yani iç doldurma dönemindeki kokarca mücadelesi ihmal edilmektedir." diye konuştu.

"Raf ömrünü düşürür"

'Fındıkta iç gelişiminin arttığı dönem olan Temmuz ayından itibaren kokarcanın yeni dönem erginleri ve nimfleri oluşmaktadır. Bunlar da fındıkta beslenerek kara karamuk, şekilsiz ve buruşuk iç ve en önemli olarak da lekeli iç meydana getirmektedirler' diyen Akar, sözlerini şöyle tamamladı; "Bu dönemdeki kara karamuk ve diğer zararlar bariz bir şekilde fark edilirken, lekeli iç zararı dışarıdan anlaşılamaz. Lekeli iç zararı genellikle ürün işlenirken yani kavurma, kıyma gibi işlemler esnasında fark edilir. Dışarıdan sağlam olarak görülen ancak lekeli iç zararına sahip meyveler fındık ihracatında sorun oluşturduğu gibi, bu tür fındıklarda acılaşma, iç çürüklükleri oluşabilmekte ve ürünün raf ömrünü düşürmektedir. İlaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre kısa olan bitki koruma ürünleri tercih edilmelidir."

Haber merkezi