GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 08:15   Güncelleme : 04-05-2021 08:15

FINDIK, YARAYA MERHEM OLACAK!

FINDIK, YARAYA MERHEM OLACAK!

Ordu Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alper Çıraklı, "Fındığın hem krem hem de ağızdan yutulan formunda yara iyileştirmesini hızlandırdığını tespit etmiştik. Son çalışmamızda da istatistiksel olarak olumlu yönde anlamlı sonuçlar elde ettik." dedi.

 

Fındığın bir çok vitamin ile beraber Selenyum da barındırdığını aktaran Çıraklı, son yaptıkları çalışmada fındığın yara iyileştirmede faydalı olduğunu daha net bir şekilde gördüklerini söyledi.  

"Olumlu sonuçlar aldık"

'2019 yılında sıçanlar üzerinde yapmış olduğumuz yara iyileşme modeli olan çalışmamızda fındığın erken dönemde yara iyileşmesini hızlandırdığını bilimsel olarak tespit ettik' diyen Doç. Dr. Çıraklı, şunları söyledi;  "“İtalyan Cerrahi Dergisi” tarafından çalışmamız yayınlandı. Bu aslında prototip bir çalışma idi. Bu çalışmada hayvanların sırt bölgelerinde yaralar oluşturduk ve üç gruba ayırdık. Bir grubumuz kontrol grubuydu. Bir gruba ağızdan yani oral yolla fındık verdik, diğer grupta ise deri yolu ile fındık uyguladık. Yani bir grubu ağızdan kullanılan ilaç olarak düşündük, diğer grubu da cilde sürülen bir ilaç olarak düşündük. Bu şekilde çalışmamızı yaptık ve fındığın farklı zamanlarda 3’üncü, 7’nci ve 14’üncü günde yara iyileşmesi üzerindeki etkisini histolojik olarak inceledik. Sonuç olarak da erken dönemde ağızdan yani oral yolla fındık verilen grupta yara iyileşmesinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucu elde ettik. Bunun üzerine çalışmamızı ilerleterek biyokimyasal marker şeklinde tanımlanan belirteçler ile laboratuar ortamında mikroskobik olarak inceledik. Bu çalışmayı gerekli izinleri aldıktan sonra Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Havva Erdem ile birlikte yürüttük. Bu çalışmada Claudin-5, TNF-a, P63 ve IGF-a isimli belirteçleri kullandık. Claudin-5, TNF-a ve P63 belirteçlerinde istatistiksel olarak olumlu yönde anlamlı sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar ile 2019 yılında yaptığımız prototip çalışmamızın sonuçlarını teyit etmiş olduk. Fındık üzerindeki çalışmalarımız devam etmektedir. Bundan sonraki aşamada fındığın tendon ve kemik iyileşmesi üzerine olan etkisini araştıracağız. Bu iki çalışma için de gerekli izinler alınmış olup çalışma hazırlıkları devam etmektedir."

"Faydalarını ortaya çıkarıyoruz"

Dünyada en çok fındık üreten ve en fazla ihracat yapan ülke olmamız nedeniyle fındığın bilinen birçok yararlı etkisinin yanında, bilinmeyen faydalarını da ortaya çıkarmanın da büyük önem arz ettiğini belirten Çıraklı, "Bir Ordulu olarak fındık ile anılan Ordu ilimizdeki fındık, tarım ve ticaret ile ilişkili kurum ve kuruluşları, çalışmalarımızın desteklenmesi ve geliştirilmesi noktasında harekete geçmelerini bekliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)