GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 08:20   Güncelleme : 27-04-2021 08:20

"FINDIK ÜRETİCİSİ ÜVEY EVLAT MI?"

Yüksek Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındık fiyatının 21 liraya düşürülmesine değinerek, "Üretici yıllar sonra ilk kez fındığı elinde tutup direndiği için tekelci firma tarafından cezalandırıldı. 21 lira gibi bir zulüm rakamından üretici fındığını satmak zorunda kaldı." dedi.

 

'Fındık fiyatını 21 liraya düşürdüler. Çok büyük bir inatlaşma yapıldı. Karşısı çok güçlü. Ama bu bu fiyat yine yükselecek' diyen Şensoy, İtalya'da 1 kg. fındık 35 liraya satılırken, Türkiye'de 21 lira olduğunu söyledi.

"Üretici bunu hak etmiyor"

Sadece fındığın fiyatının sabit bırakıldığını aktaran Şensoy; "Geçen seneki rekolte yüksek değildi. Tüm dünya fındığı yemeye devam ediyor. Yeni sezona da daha 3 aydan fazla var. Güçlü olan üreticiler hala fındığı ellerinde tutmaktalar. Bu üreticilerin elindeki fındığı alabilmeleri için fiyatı yükseltmek zorundalar. Ama bu fiyat yükselişi belki 1 aya, belki de 2-3 aya olur. Ama illa ki güçlü üreticinin elindeki fındığı alabilmek için beklenen fiyatlara ulaşmaları lazım. Çünkü sektörün o fındıkları ihtiyacı var. Piyasa çok kırıldı. Tüm girdi maliyetleri yükseldi. Gübre, ilaç fiyatları tavan yaptı. Bu da yetmemiş gibi ekmeğinden doğalgazına kadar her şey pahalandı. Fiyatı artmayan tek şey benim emek verip ürettiğim fındığım olunca üretici de bu duruma hem kırıldı hem de kızdı. Üretici, bunu hak etmiyor. Fındığın ve üreticinin sahip çıkanı yok mu? Bu fındık Yunanistan'da mı üretiliyor? Fındık üreticisi üvey evlat mı?" diye sordu.

"Pazara az da olsa fındık iniyor"

'30 Nisan 2021 tarihinde TMO fındık alımlarına son verecek. Bu tarih kilit noktasıydı' diyen Şensoy, sözlerini şöyle tamamladı; "Az da olsa üreticiler tarafından piyasaya fındık akışı başlatıldı. Çünkü TMO, 30 Nisan'da piyasadan çekilecek. Piyasada üreticinin fındığı bu tarihe kadar satması gerektiği, aksi taktirde fiyatın 10-15 liraya bile düşebileceği birileri tarafından söylendi. Bu da ekonomik gücü zayıf olan üreticiyi kaygılandırdı. Ekonomisi bozuk olan üretici fındığını pazara indirmeye başladı. 21 lira gibi bir zulüm rakamından üretici fındığını satmak zorunda kaldı. Üretici yıllar sonra ilk kez fındığı elinde tutup direndiği için tekelci firma tarafından cezalandırıldı. Yazıklar olsun."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)