GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 08:24   Güncelleme : 08-11-2021 08:24

"FINDIK ÜRETİCİSİ İŞÇİ KONUMUNA GELDİ"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, fındık üreticisi 1 kilo fındıktan 3 lira kazanırken, Türkiye'de tekel olan firmanın ise en az 30 lira kazandığını belirterek, "Artık üreticilerin elinden tutan bir güç olması lazım. Aksi taktirde üretici, fındık işçisi konumuna geldi." dedi.

Fındığın yurt dışına tanıtımının tam anlamıyla yapılamadığını aktaran Şahin, fındığın % 25'inin batıya, % 75'inin doğuya satılması gerektiğini savundu.

"İhracatta hedef Asya olmalı"

Artık batı yerine Hindistan, Çin gibi ülkelere fındık ihraç edilmesi gerektiğini savunan Şahin, sözlerine şöyle devam etti; "Yönümüzü hep batıya döndük. İlla Avrupa'daki tüccara fındık satacağız. Niye Asya'daki tüccara satmayalım? Hindistan'da da çok zengin var. Dünyada en güçlü ülkelerden birisi. Zengin sayısı Avrupa'nın toplamından daha fazla. Hindistan'ın zengin konumunda 350 milyon insanı var. Orada herkes fındık ve fındık ürünleri tüketir. Doğru ihracat tercihi Asya ülkeleri ve Hindistan'dır. Avrupa'da kaybeden hep biz oluyoruz.

"Fındığımızı tanıtamamışız"

Hem Hindistan hem de Çin'e gittiğimizde market raflarında fındık yok denecek kadar az. Çok az miktarda fındık bulunuyor. Fındığımızı tanıtamamışız. Biz fındığı tanıtmak için Dubai, Brezilya gibi satamayacağımız ülkelere gidiyoruz. Fındık Tanıtım Grubu'nu dahi belli yerlere gönderiyorlar. Görevini yapmıyor. Fındığı Hindistan ya da Türkiye cumhuriyetleri ülkelerine tanıtmalıyız. Fındığın % 25'ini batıya, % 75'ini doğuya satmamız lazım."

"Üretici 3 lira, firma 30 lira kazanıyor"

Şuan Türkiye'de tekelci olan firmanın piyasasını oluşturduğunu söyleyen Şahin, "Bu firma fındığı bedava kurutuyor, vermek zorundasın. Fındık için ziraat mühendisi gönderip bakımını yapıyor. Artık fındık üreticisi, fındık işçisi konumuna geldi. Üretici kilo başına 3 lira kazanırken, o firma 30 lira kazanıyor. Yurt dışında şuan kabuklu fındığın fiyatı 100 lira. Kavrulmuş fındık ise 400 lira. Biz de hala 23 liraya, yurt dışına göre dörtte birine fındık satıyoruz. Üreticiler, gümrük vergisi olmayan ülkelere kendisi de ihracat yapılabilir. Ancak üreticilerin elinden tutan bir güç olması lazım." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)