GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 08:30   Güncelleme : 13-09-2021 08:30

"FINDIK SAHİPSİZ KALDI"

Memleket Partisi İl Başkanı Mahir Akdere, "Kimin sahip çıkacağı, kimin arkasında duracağı belli olmayan fındıkla milyonlarca üreticimiz uğraşıyor ama emeklerinin karşılığını yıllardır alamıyorlar." dedi.

 

Açıklanan fiyatların üreticinin maliyetini bile karşılamadığını belirten Akdere, fındık üreticilerinin çaresizliğe itildiğini söyledi.

"Maliyeti bile kurtarmıyor"

'Maalesef sahipsiz bir ürünün peşinde koşuyoruz' diyen Akdere, sözlerine şöyle devam etti; Kimin sahip çıkacağı, kimin arkasında duracağı belli olmayan fındıkla milyonlarca üreticimiz uğraşıyor ama emeklerinin karşılığını yıllardır alamıyorlar. Fındıkta son 20 yılda yaşanan en kötü dönemi yaşıyoruz. Üreticilerimiz fındığını maliyetine bile satamıyor. Açıklanan fiyatlar neredeyse fındık maliyetinin yarısı kadar. Alıcısının kim olduğunun belli olmadığı bir yapıda fındık üretiliyor. Devlet kanalıyla açıklanan bir 26.5 lira fiyat var. Ancak TMO'nun alım fiyatları da yeterli değil. Serbest piyasada ise fiyatlar 24 lira seviyelerinde. Üreticiler bırakın para kazanmayı, bu fiyatlara maliyeti bile kurtaramıyor."

Şuan üreticinin sadece tüccarlar ve piyasadaki tek hakim firma olan Ferrero'nun insafına bırakılmış durumda olduğunu aktaran Mahir Akdere, üreticilerin çaresiz bırakıldığını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)