GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 08:20   Güncelleme : 28-04-2021 08:20

"FINDIK FİYATINI 19 LİRAYA ÇEKEBİLİRLER"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, "30 Nisan'da TMO'nun alım süresi bitecek. Fındık fiyatını 19 liraya kadar çekebilirler. Tek alıcı onlar olacağı için böyle bir manipülasyon yapabilirler. Bu yüzden TMO, fındık alımına yıl boyunca devam etmelidir." dedi.Üreticilerin fındığını düşük fiyata satmamak için bir direnç gösterdiğini belirten Akça, bu direncin devam etmesi durumunda fındığın önünün açık olacağını söyledi.

"Üretici artık bilinçlendi"

Fındık fiyatında ufak da olsa bir düşüş olduğuna değinen Akça, sözlerine şöyle devam etti; "Bu mevsimde çok fazla fındık fiyatı yükselmedi. Hatta bir miktar da aşağıya düştü. 30 Nisan'da TMO'nun alım süresi bitecek. Belki de bunu bekliyorlar. Fındık fiyatını 19 liraya kadar çekebilirler. Tek alıcı onlar olacağı için böyle bir manipülasyon yapabilirler. Ama bu oyun bana göre tutmaz. Üretici artık bilinçlendi ve 25-26 liraya satmadığım fındığı 19 liraya da satmam, bir dahaki seneye bekletirim diye düşünüyor. Bu sene Avrupa ülkeleri İtalya ve İspanya'da fındık yok. Oralarda fındık yandı. Bu seneden bekletilecek fındık, aynı direnç devam ederse, bir daha ki sene değerinde ve daha üstünde satılacaktır.

"Fındığın önü açık"

Üreticilerimiz yaptığımız uyarıları dikkate alarak ihtiyaçları kadar olan fındığı pazara indirdiler. Mümkün olduğunda emanete vermediler. Bu süreçte istedikleri fiyata fındığı satamamış olabilirler. Ama bu önemli bir başlangıçtır. Bu direnç, önümüzdeki yılların bir göstergesi olabilir. Eğer fındığımıza sahip çıkarsak değerinde satılacaktır. Fındığın önü bize göre açıktır."

"TMO, alımlara devam etmelidir"

Ziraat odaları olarak TMO'nun fındık alımına devam etmesi için talepte bulunduklarını aktaran Akça, "Bu konu Genel Başkanımıza iletildi. Hem Tarım ve Orman Bakanlığı hem de TMO yetkilileri ile bu konuyu görüşecek. Bizim talebimiz sezonda sürenin olmaması. TMO'nun, Ağustos ayının 20'sinde başlayan fındık sezonundan bir sonraki yılın Temmuz ayına kadar, süre koyulmadan alımlara devam etmesini istiyoruz. İnşallah yetkililer bu isteği dikkate alacak ve süre uzayacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)