GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 08:35   Güncelleme : 08-06-2021 08:35

"FINDIK FİYATI EN AZ 35 LİRA OLMALI"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, fındık taban fiyatının hükümet tarafından bir an önce en az 35 lira olarak açıklanması gerektiğini belirttiler.

TBMM önünde bir açıklamada bulunan Enginyurt, her şeye zam geldiğini ancak sadece fındık fiyatının yerinde saydığını belirterek, "fındık taban fiyatını sezonu gelmeden açıklayın." dedi.

"Keyif bağışlıyorlar"

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, 'Yeni bir fındık sezonu geldi. Üreticinin gözü her yıl olduğu gibi yine hükümette' diyerek, şunları söyledi; "Her zaman fındık fiyatlarının mevsim gelmeden açıklaması gerekir diyoruz. Feryat etmek bize düşüyor. Tekrar hükümete sesleniyorum; fındık taban fiyatını fındık sezonu gelmeden açıklayın. Demokrat Parti olarak fındık taban fiyatının en az 35 lira olmasını istiyoruz. Ak Parti milletvekilleri, 30 lira olsun diyorlar, keyif bağışlıyorlar. Gübreye, ilaca yüzde 300 zam, mazota zam, işçiye zam, ekmeğe, buğdaya zam ama fındığa gelince zam yok. Dolayısıyla hükümet şimdiden fındık taban fiyatını 35 lira olarak açıklamalıdır. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Bu sene fındığa sonuna kadar sahip çıkacağız. Bizi Demokrat Parti'den attıramazsınız."

"Bir an önce açıklanmalı"

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da fındık fiyatıyla ilgili konuşarak, "Maalesef yıllardır istikrara kavuşturulamayan meseleler fındıkta da hala devam etmekte. Demokrat Parti olarak, bugün kendi üreticilerimize vermediğimizi, yarın başka ülkenin çiftçisine vermemek için kendi çiftçimizin hakkını, hukukunu korumak durumundayız. Piyasada açıklanan enflasyon rakamları bir tarafta, öbür tarafta, öbür tarafta tüm girdilerin kat be kat arttığı gerçeği ortada. Demokrat Parti olarak fındığımızın asgaride 35 lira olarak fiyatının bugünden açıklanmasını hükümetten beklemekteyiz. Sonuna kadar Ordu Milletvekilimiz Cemal Enginyurt başta olmak üzere tüm Ordu, Karadeniz teşkilatlarımızda beraber tüm ülkede üreticinin, çiftçinin meselesinin yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

Haber merkezi