GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-11-2021 07:09   Güncelleme : 13-11-2021 07:09

FINDIK ALANINDA İHTİSASLAŞTILAR

Giresun Üniversitesi Fındık Alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programına kabul edildi.

FINDIK ALANINDA İHTİSASLAŞTILAR

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programına kabul gören üniversiteler, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla açıklandı.

Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve hem Giresun Üniversitesi hem de Giresun için oldukça önemli olan ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı İhtisaslaşma Programı’na" fındık alanında’ YÖK tarafından kabul edildi.

YÖK bu programla üniversitelerin bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesinde aktif rol oynamasını hedefliyor. Aynı zamanda programa kabul gören üniversiteler hedef ve stratejilerini bölgesel kalkınmaya odaklı şekilde belirliyorlar.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar; "Giresun Üniversitesi 'fındık', Iğdır Üniversitesi 'katma değeri yüksek tarımsal ürünler', Munzur Üniversitesi 'stratejik hammaddeler ve ileri teknoloji uygulamaları', Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 'doğal ve kültürel miras turizmi', Batman Üniversitesi 'enerji', Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi 'hassas tarım ve yenilikçi işletme teknolojileri' ve Gümüşhane Üniversitesi 'madencilik' alanlarında bölgesel kalkınma üniversite olarak kabul edilmesi ve tabiri caizse etiket sahibi olmasına karar verilmiştir." dedi.

Haber merkezi