GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:10   Güncelleme : 02-06-2021 09:10

“FINDIK 35 LİRA OLMALI“

“FINDIK 35 LİRA OLMALI“

 

Grup Toplantısında üreticinin kartele teslim edildiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni sezonda fiyatın 35 lira olmasını istedi.

Konuşmasında fındığın hükümet eliyle tekellere teslim edildiğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bu düzen böyle giderse, önümüzdeki on yıl içerisinde bütün fındık üreticileri büyük bir tekelin işçisi olacak. Çünkü kartel fındık bahçelerini satın alıyor. Ne olacak peki? Üretici kendi bahçesinde işçi olacak, asgari ücrete mahkum olacak“ diye konuştu.

“4 dolardan az olmamalı“

Fındık fiyatının iki öncesi sezon 4 doları gördüğünü de belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti;

Fındık fiyatı en az 35 lira olmalı. Niçin 35 lira olmalı. Baktığın zaman zaten neredeyse 4 dolar ediyordu. Bir kilo fındık 4 dolar neden etmesin. Bu fiyatı verirler mi, vermezler. Çünkü uluslararası tekellere hizmet ediyorlar. Bu fiyatı birileri istemiyor, onun için vermezler.

Tomakin’e tepki

AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’e de gönderme yapan Kılıçdaroğlu, “Bunlar fındık üreticisine hizmet etmezler. Bir de üzerine il başkanı fındık üreticisini ayağını denk al diye tehdit ediyor“ dedi. Haber merkezi