GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 08:20   Güncelleme : 10-09-2021 08:20

"FINDIĞI UCUZA KAPATMA OYUNLARI"

Ulubey Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Aydın, tekelci firmanın, üreticinin elindeki fındığı ucuza alabilmek için fiyatı Toprak Mahsulleri Ofisi'nin belirlediği 26.50 TL'nin de altında tuttuklarını belirterek, "art niyetlilere üreticiyi yem ettirmeyiz." dedi.

 

Bir takım olaylarla zaten zor durumda olan üreticiye karşı oyunların bitmek bilmediğini aktaran Aydın, Rekabet Kurumu'nun duruma el atması gerektiğini savundu.

"Bu fiyatlar kabul edilemez"

'Okulların açılışı, gurbetçilerin geri dönüşü gibi bir takım olayları kendilerine fırsat olarak geri dönüştüren tekelci firma ve iş birlikçiler, art niyetli fındık alıcıları, hız kesmeden fiyatları TMO'nun açıkladığı 26.50 TL'nin çok altında tutarak fındık üreticisine zulüm ediyorlar' diyen Aydın, sözlerine şöyle devam etti; "Gübre maliyetleri, işçilik giderleri gibi bir sürü girdi maliyetleri %100’ün üzerinde artmışken, çiftçi zaten zor durumdayken, bu neyin hırsı, neyin zulmü? Sizde hiç vicdan yok mu? Çiftçi üretmezse ekonomi çöker, ekonomi çökerse siz çökersiniz. Doğal olarak fındıkçıya bu eziyeti kimsenin yapma hakkı yoktur. Bu fiyatlar kabul edilemez. Üretici zor durumda, iklim şartlarının değişmesi ile beraber bu yıl yağmurlu giden fındık sezonu zaten üreticiyi yormuştur. Fındığını kurutamadı, rekolte düşük, yağmurdan dolayı randıman, düşük bu durumları yaşayan ve zor durumdaki çiftçiye devlet sahip çıkmalıdır. Rekabet Kurumu'nu göreve davet ediyorum. Bu zulme sessiz kalmamız mümkün değildir ve kalmayacağız. Üç beş kan emiciye, üreticiye zulüm eden art niyetlilere fındık üreticisini yem ettirmeyiz. Fındık üreticisi, çiftçimiz sahipsiz değildir."

Haber merkezi