EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 08:15   Güncelleme : 19-02-2021 08:15

"FINDIĞI GARANTİYE ALIN"

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, bu dönemde yağan karın fındık için iyi olduğunu ancak Mart ayındaki bir don olayının fındığa büyük zararlar verebileceğini belirterek; "Üreticilerimiz yastıklarına kafalarını rahat koymaları için Tarsim sigortalarını yaptırsınlar." dedi.

Fındığın don ve kuraklık gibi tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Akça, muhtemel oluşabilecek sorunlardan ürünü korumanın tek yolunun tarım sigortası olduğunu söyledi.

"Yağan kar fındık için sevindirici"

Yağan karın tarımsal kuraklık açısından önemli olduğunun altını çizen Akça; "Son 2 ayda kış ayları olmasına rağmen mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık yaşadık. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak bölgemizde de sıcaklıklar kış aylarına göre yüksek seyretti. Sıcaklar sonrasında bu dönemde karanfilin oluşması ve tozlanmanın erken oluşması gibi bir süreç geçirdik. Bu hafta içerisinde ilimizde önemli sayabileceğimiz bir kar yağışı meydana geldi. Bu kar yağışı tarımsal kuraklık açısından sevindirici. Çok önemli derecede de kuraklık uyarısı veriliyordu. Böyle bir sorun vardı. Bu kar yağışı bu sorunu giderici nitelikte olduğu için fındık için de sevindirici." diye konuştu.

"Tarım sigortalarını yaptırsınlar"

Üreticilere oluşabilecek don ya da kuraklık riskine Tarsim sigortalarını yaptırmaları önerisinde bulunan Akça, "Kar dalda durduğu sürece bir sıkıntı yok. Kar daldayken oluşacak eksi dereceler bile şuan fındığa çok zarar vermez. Ama kar eriyip o esnada gece bir ayaz yapıp eksi -5'lere düşecek bir hava sıcaklığı ve akabindeki don olayı sıkıntılı bir süreç doğurabilir. Bu yönde önümüzdeki süreçte de olası yaşanabilecek don sıkıntısına karşı üreticilerimiz bir an önce Tarsim sigortalarını yaptırmalılar. "

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)