GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-07-2021 09:00   Güncelleme : 19-07-2021 09:00

"FINDIĞI DÜNYA PAZARINA SOKACAĞIZ"

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisinin Ordu İl Kongresi'nde yaptığı açıklamada; "Fındık dalda kalırsa hiç kimseye faydası olmaz. Fındık borsasını da yabancılar değil, biz tayin edeceğiz." dedi.Türkiye Değişim Partisi'nin bir otelde düzenlenen il kongresine katılan Mustafa Sarıgül, parti olarak ağustos ayının sonu eylülün birinci veya ikinci haftası yapacakları kurultaydan sonra seçime hazır hale geleceklerini söyledi.

"Fındık köylümüz mağdur kalmayacak"

Fındığa da değinen Sarıgül; "Fındık konusunda popülist politika yapmak istemiyorum. Fındığın siyasi malzeme olmaması lazım. fındığın ulusal bir konu olması gerekiyor. Fındık dönemi yaklaşıyor. Bir parti başka bir rakam, diğer parti başka bir rakam söylüyor. Doğrusu bu değil. Fındık dalda kalırsa hiç kimseye faydası olmaz. Bir bölgenin, bir ülkenin öne çıkanları vardır. Karadeniz'in en önemli öne çıkanlarından birisi fındıktır. Giresun ve Ordu'da fındığı konuşuyoruz. Fındığın dalda kalmaması lazım. Bir fındığın ulusal bir ürün olduğuna inanıyoruz. Fındık borsasını da yabancılar değil, biz tayin edeceğiz. Ona göre de çalışmalarımızı yapacağız. Fındığımızın dünya pazarına girmesi için çalışacağız. İtalyanlar bizim pazarımıza girerken, biz niye yapmıyoruz. Fındık köylümüz mağdur kalmayacak." dedi.

Gerçekleştirilen TDP 1.Olağan Seçimli Kongresi sonucunda kurucu başkan İlhan Kaya, tüm oyları alarak yeniden bu göreve layık görüldü.

Öte yandan kongrenin ardından gittiği dinlenmek için gittiği otelde tansiyonu düşen Sarıgül, bir süre baygınlık geçirdikten sonra yeniden sağlığına kavuştu.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü