GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 09:30   Güncelleme : 28-05-2021 09:30

"FINDIĞA OLAN TALEP ARTTI"

Ordu Ziraat Odası Eski Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Onur Şahin, "pandemi kısıtlamalarının azaltılması fındığa olan talebi artırmaktadır." dedi.

 

Şahin, "Türkiye fındık üretimini %80 lik bölümünü ağırlıklı olarak Avrupa piyasalarına ihraç etmekte, % 20 lik kısmını da iç piyasada tüketmektedir.Avrupa ve ülkemizde yeme, içme, pastane vb. işyerlerine uygulanan pandemi kısıtlamalarının fındık talebinde yarattığı talep daralması, son aylarda gerek Avrupa da, gerekse 1 haziran sonrası ülkemizde kademeli olarak kaldırılması ve normalleşmeye dönülmesiyle azalacak ve fındığa olan talep kademeli olarak artacaktır." dedi.

 

"27-30 lira arası"

'Cumhurbaşkanının Kurban Bayramı öncesi olan 9 Temmuz tarihinde ağız tadıyla bir bayram geçirmelerini sağlayacak 2021 yılı TMO fındık alım fiyatlarının açıklanması tüm fındık üreticilerinin en büyük beklentisidir' diyen Şahin, "

2021 yılı yaş çay ve hububat alım fiyatlarındaki artış oranları açıklanması beklenen fındık fiyatları açısından da üreticilerde bir beklenti oluşmasına neden olmuştur. 2021 yılı TMO fındık alım fiyatı yaş çay alım fiyatlarındaki artış dikkate alındığında 27 TL/ kg, hububat alım fiyatlarındaki artış dikkate alındığında 30 TL/kg’ a denk gelmektedir.Bu karşılaştırma haklı olarak fındık üreticilerinde 2021 yılı TMO fındık alım fiyatının 27 -30 TL/KG aralığında bir fiyat açıklayacağına dair beklentileri güçlendirmiştir." diye konuştu.

 

Haber merkezi