GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 08:15   Güncelleme : 09-06-2021 08:15

"FİLM BAŞA DÖNMESİN"

Tam kapanma döneminden sonra normalleşmeye geçilmesiyle Ordu'da bazı hastanelerde kalabalık ortamda mesafe kurallarına uyulmaması ve kapalı ortamlarda kuralların hiçe sayılması tepki geçerken, Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, "tedbirleri göz ardı ederek veya gevşeterek olmaz." dedi.

Normalleşmeyle birlikte Ordu'da birçok cadde ve sokakta maskesiz insanlar göze çarparken, kapalı ortamlarda da mesafe kurallarına dikkat edilmemesi akla rehaveti getirdi.

Kesinlikle rehavete kapılmadan kurallara uyulması gerektiğini savunan Coşkun, kovid-19 ile olan mücadelenin hala devam ettiğini, vatandaşların buna kurallara göre hareket etmesi sonucunda başarıya ulaşılabileceğini söyledi.

"Tedbir şart"

'Zorlu bir tam kapanma döneminden sonra normalleşme için adım atmaya başladık. Fakat bu, tedbirleri göz ardı ederek veya gevşeterek olmaz, aksi takdirde sonu hüsran olur ki biz bu filmi  daha önce de gördük' diyen Dr. Coşkun, şunları söyledi; "Açık olan restoran, kafe ve lokantalar 2 metre mesafe ve maske olayına dikkat etmezlerse, zabıta kontrolleri bu konuda yoğunlaşmaz ise maalesef başa döneriz. Hastane ve toplu hizmet veren yerlerde bu tedbirlere uyacaklardır. Bu konuda idareler kendi içinde de sık sık kontroller yapmalı ve önlem almalıdır. Aksi takdirde tekrar filmin başına dönme tehlikesi vardır. Kurumlar bu konuda daha dikkatli ve tedbirli olmak zorundalar. Bu pandemiden elbirliğiyle ve aldığımız azami tedbirlerle çıkacağız inşallah."

"Düğünlerde kuralları unutmayalım"

Düğünlerin serbest bırakıldığını ancak kuralların unutulmaması gerektiğini de savunan Coşkun, "Düğünler serbest bırakıldı. Ancak kesinlikle kurallara uymak gerekiyor. Özellikle maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeli. Düğünler, çok sayıda kişinin bir arada olacağı mekanlarda yapıldığı için ekstra önlemler almak gerekiyor. Sadece düğünler için değil, tüm kapalı alanlarda bulaş riski daha yüksek olduğu için kurallara riayet etmek lazım."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)