GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2021 08:50   Güncelleme : 28-09-2021 08:50

FETÖ ŞÜPHELİLERİ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

FETÖ ŞÜPHELİLERİ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Ordu'da, FETÖ/PDY'nin 'Yeni İl Yapılanması'na yönelik operasyonda gözaltına alınan 43 şüpheli, adliyeye sevk edildi.

 

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'nin 'Yeni İl Yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında 4 gün önce operasyon düzenlendi. Yaklaşık 6 ay süren  iletişimin dinlenmesi, teknik araçlarla izleme ve fiziki takip sonucu 16'sı KHK ile ihraç edilen kamu görevlisi olmak üzere 44 şüpheli gözaltına alındı. 'Yeni Yapılanma' da 'mütevelli üyesi' olarak tanımlananlar dahil 10 şüpheli, Gülyalı ilçesindeki bir restoranda toplantı sırasında aralarında topladıkları paralarla suçüstü yakalanmıştı. Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; örgüte ait olduğu değerlendirilen 370 bin lira, 100 bin 665 dolar, 17 bin 150 euro, 1,5 kilogram altın ile 1 ruhsatsız silah, 11 mermi, şüphelilere ait dijital materyaller ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Şüphelilerin topladığı parayla cezaevindeki örgüt üyelerinin ailelerine 'süt dağıtımı' adı altında yardım yaptığı belirlendi. Ayrıca ev kiralayıp, örgüt üyelerinin çocuklarına eğitim verildiği ve şüphelilerin yurt dışına kaçan örgüt üyeleri ile görüntülü görüşme yaptıkları da tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından 44 şüpheliden 43'ü adliyeye sevk edildi. Gözaltındaki 1 şüphelinin ise emniyetteki sorgusu sürüyor.

Ordu Hayat/Ahmet Bayrak