GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2021 09:05   Güncelleme : 19-02-2021 09:05

FASULYE SUSUZLUKTAN KURTULUYOR

FASULYE SUSUZLUKTAN KURTULUYOR

Akkuş şeker fasulyesi üretiminin artmamasının önündeki en büyük engel olan sulama sorunu kalkıyor. Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, Ordu Büyükşehir Belediyesi ile beraber arazilerin sulanması konusundaki problemi çözeceklerini, bu sayede 2 bin tondan fasulye ve diğer bakliyatgilleri de üreteceklerini söyledi.  

Uzun yıllardan bu yana sulama sorunundan dolayı Akkuş şeker fasulyesi rekoltesinin en fazla 600 bin tona kadar çıkabildiğini aktaran Kaya, suya yakın olmayan arazilerde sondaj vurmak kaydıyla su sorununu çözüp Türkiye'deki taleplere yetişmeye çalışacaklarını dile getirdi.

Hedef: 2 bin ton fasulye

Akkuş şeker fasulyesinin rekoltesinin artmamasındaki en büyük engelin sulama sorunu olduğunu söyleyen Başkan Kaya; "Ordu Büyükşehir Belediyesi ile beraber arazilerin sulanması konusunda bir çalışmamız var. Deresi olmayan, suya yakın olmayan arazilerde sondaj vurmak kaydıyla sulanamayan arazilerimizi de bu şekilde suya kavuşturacağız. Bu şekilde üretimimizi de artırmamız lazım. Çünkü fasulye üretiminde sulama çok önemli. Sulama olmadığı için 600 tonun üzerinde fasulye üretme imkanımız yok. Bizim hedefimiz sulama sorununun da çözülmesiyle 2 bin ton Akkuş Şeker Fasulyesi üretmek. Zaten 2 bin tonun altında fasulye üretirsek, Türkiye'deki taleplere yetişemeyiz. Hele ki Tarım Kredi Kooperatifi gibi köklü bir birliğin bizden fasulye alması bizleri daha da ümitlendirdi." dedi.

Akkuş, şeker fasulyesi dışında, sertifikalı nohut, yeşil mercimek, beyaz patates, buğday üretiminde de iddialı konumda. Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)