GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 08:35   Güncelleme : 09-04-2021 08:35

"ESNAFIN ÖZGÜVENİ KALMADI"

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, koronavirüs pandemisi sürecinde ilimizde en çok etkilenen kesimin esnaflar olduğunu hatırlatarak, "Esnafımızda uzun süre çalışamamaktan dolayı özgüven kaybı oluştu. Borçlar birikti, artık krediler de çare olmuyor. Tek çare açılmaktır." dedi.

 

Esnafların 1 yılı aşkın süredir çalışamadığı için çekilen kredi ve ödemelerini yapacak gücü olmadığını belirten Akyürek, borçla borç kapatılamayacağı için artık kredilerin de çözüm olmayacağını söyledi.

"Doğru karar"

Kredilerin faizsiz yapılandırılıp ertelenmesine değinen Akyürek; "Daha önceki dönemde esnaflarımızın çektikleri kredilerin yapılandırılması üzerine faiz eklenerek olmuştu. Sonrasında ülke genelinde esnaflardan sesler yükseldi. Sanıyorum ki Cumhurbaşkanımız da olayın vahametini gördü ve yeniden bir yapılandırma yaparak esnaflarımızın kullandığı kredileri faizsiz olarak erteledi. Doğru karar olarak görüyoruz. Bu istenilen bir durumda. Alınan karar bizleri ve esnaflarımızı oldukça memnun etti." dedi.

"Borçla borç kapatılmaz"

'Esnafımız için her zaman kredi çağrısında bulunduk. Ancak şuan durum biraz farklı' diyen Akyürek, şunları kaydetti; "Esnaflarımız için kredilerin önü açık ama nasıl ödeyecekler? Yaklaşık 1 yılı aşkın süreden bu yana tam anlamıyla çalışamayan esnafın çektiği krediyi ödeyecek gücü yok. Çünkü zaten birikmiş borçları ve kredileri de var. Ayrıca esnafımızda uzun süre çalışamamaktan dolayı o özgüven de kayboldu. Kredi kullanmanın da bir protokolü var. Eski borcu ödemeden yeni kredi çekmeye izin verilmiyor. Borçla borç kapatılmaz. Esnaflarımız için şuan tek çare açılmaktır. Krediler ya da destekler bir yere kadar esnafa nefes olur ama yarasını kapatmaz. O yüzden esnaflarımızın bir an önce tam anlamıyla açılmalarını bekliyoruz."

Teşekkür etti, devamını istedi

Akyürek, son olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi'nin esnaflar için hazırladıkları destek paketlerine de teşekkür ederek; "Keşke bütün ilçe belediyelerimizin de gücü yerinde olsa da, oralarda da esnaflarımıza bu tür yardımlar yapılabilse. Büyükşehir ve Altınordu Belediyesi'nin kendi kıstasları doğrultusunda esnaflarımıza yapmış oldukları yardımlar küçük de olsa memnuniyet verici. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ama yine de güçleri nispetinde ileride bu sıkıntılı süreç aşılana kadar desteklerini bekliyoruz." diye konuştu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)