GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2021 08:00   Güncelleme : 14-01-2021 08:00

"ESNAFIN KURTULUŞU FAİZSİZ KREDİ"

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, esnaflara verilecek olan 1000 liralık yardım ve 750 TL'lik kira desteğine değinerek, "Esnafın yarasına merhem olmaz ama yine de teşekkür ederiz. Ancak esnafı kurtarmaz. Tek çare 60 ay geri ödemeli faizsiz kredi." dedi.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Ordu'da da esnaflar 3 ay boyunca 1000 lira hibe ve 750 liralık kira yardımı için başvurularını yaptı.

"Destekten yararlanamayacak esnaflarımız var"

Akyürek, Ordulu esnafların destek için başvuruları yaptığını belirterek, "Esnaflarımız 3 ay alacakları 1000 liralık destek için Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Bakanlık, olumlu ya da olumsuz olarak esnaflara dönüş sağlayacak. Bütün esnaflar desteği alacak diyemiyoruz. Çünkü destekten yararlanamayacak esnaflarımız var. 133 tane NACE kodu var. Bu NACE kodunu içeren esnaflar destekten yararlanacak, bu kodlar arasında yer almayan esnaflar ise destekten yararlanamayacak. Daha önceden esnaflarımıza NACE kodlarını bildirdik. Durumunuz bu NACE koduna uyuyorsa  e-devletten girip başvuruda bulunmalarını istedik." dedi.

"Sözleşmede ne yazdığı önemli"

750 liralık kira yardımına da değinen Akyürek; "Esnaflarımız geçen yıl devlete beyanda bulunurken, verdikleri beyanatta işyerini kira olup olmadığını soruyordu. Eğer kira dediyseniz, 750 liralık kira yardımından yararlanabiliyorsunuz. Fakat kira sözleşmenizde kaç lira yazdığı da önemli. Eğer 750 liranın altında kira beyanı verildiyse, ne kadar beyanat verdiyse o kadar yardım alabilecek. Kira 750 liradan fazlaysa da en çok 750 lira kira yardımı alınabilecek."

"Esnafı kurtarmaz"

Esnafın 10 aydır tam anlamıyla çalışamadığının altını çizen Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı; "Yapılan destek için teşekkür ederiz. Ancak 1000 liralık hibe ve 750 liralık kira yardımları esnafların yarasına merhem olur diyemeyiz. Ama yine de hiç yoktan iyidir. Esnafımıza, 60 ayda geri almak kaydıyla faizsiz kredi verilmeli. Pandemi dönemini çok zor geçiren esnafın kurtuluşu budur. Başka türlü bin 750 liralık destek esnafı kurtarmaz. 10 aydır tam anlamıyla çalışamayan esnafımıza destek için faizsiz kredi verilirse, en azından esnafımız bir nefes alır. Bu krediyi hemen ödeyecek güçleri olmayacağı için de ödemesi de 60 aya yayılmalı."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)