GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-02-2021 08:05   Güncelleme : 19-02-2021 08:05

ESNAFA NEFES VERİN

ESNAFA NEFES VERİN

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, tüccar ve esnafa faizsiz kredi verilmesi gerektiğini belirterek, pandemi sonucuna kadar zincir marketlerin de gıda dışında ürün satmaması gerektiğini söyledi.

Pandemi döneminde tüccar ve esnafın en çok faizsiz krediye ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Şahin; "Pandemi döneminde devletimiz birçok tüccar ve esnafımıza hibe ve kredi desteğinde bulundu. Ancak bazı tüccar ve esnafımız uzun süredir çalışamadığı için bu destek yeterli olmamış olabilir. Bu yüzden Kredi Garanti Fonu Destekli krediler, Nefes kredisi gibi desteklerin tüccar ve esnafımıza verilmesi lazım. Faizsiz krediler ile tüccar ve esnafımız bir nebze de olsun rahatlayabilir" dedi.

Sicil affı şart

Sicil affı olmadan bu kredinin de amacına ulaşmayacağına vurgu yapan Servet Şahin, şunları kaydetti;

"Durumu iyi olan tüccar ve esnafımız zaten krediye ulaşabiliyor. Krediye ulaşamayanlar için de sicil affı en azından bu pandemi döneminde çıkarılabilir. Geçen sefer ki gibi bir nefes kredisi verilirse, tüccar ve esnafımız önümüzdeki Nisan-Mayıs ayını getirir. Zaten Mayıs ayından sonra pandeminin söneceğine inanıyorum. Belki sıfırlanmaz ama en azından maskeyle serbest dolaşım başlar. En azından her yer açık olur. Bu sayede de tüccar ve esnafımız da rahatlar.”

Yerli esnafa darbe

Pandemi kısıtları nedeniyle vatandaşların ihtiyaçlarını hafta sonları açık olan marketlerden karşıladığını ve bunun da yüzlerce ürünün satıldığı sektörlerde ticaret yapan üyelerin mağduriyetine yol açtığına dikkat çeken OTSO Başkanı Servet Şahin, "Hükümetimiz tekel ürünleri konusunda haksız rekabetin önüne geçerek, marketlerde cumartesi ve pazar günleri tekel ürünü satışlarını yasakladı. Aynı şekilde tuhafiyeciden, çorapçıya, hırdavatçıdan, bebe mağazalarına, kırtasiyeciden, elektronik eşya satıcısına, beyaz eşyadan giyim ve tekstil ürünlerine, zücaciyeden medikal malzemeleri gibi birçok ürün zincir marketlerde satılmamalıdır. Hafta sonu dükkânını açamayan tüccarlarımıza da sahip çıkmamız gerekiyor. Ekonomimiz tüm işletmelerimizin kazanması ile ayakta durabilir. Bu nedenle zincir marketlerde pandemi süresince gıda dışı ürün satmamalıdır” diye konuştu. Haber merkezi