GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 08:16   Güncelleme : 07-10-2021 08:16

"ESNAF TOPARLANAMADI"

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, pandemi dönemindeki kısıtlama ve kapanmalardan dolayı yaklaşık 17 ay tam zamanlı çalışamayan esnafların hala toparlanamadığını belirterek, esnafın geçmişteki yaralarını sarabilmesi için faizsiz kredinin şart olduğunu söyledi.

Esnafın kısa süre içerisinde ayağa kalkmasının güç göründüğünün altını çizen Akyürek, bunun için kredi ve desteklemeler gerektiğini savundu.

"Yapılandırma uzatılmadı"

Yapılandırma süresinin dolduğunu hatırlatan Akyürek; "Esnaflarımız için yapılandırma süresinin uzatılmasını istemiştik. Ancak 30 Eylül'de sona erdi. Borçlarını yapılandıranlar 18 taksitle yapılandırılmış şekilde ödeyecek. Yapılandırmayanlar ise bir şekilde ödemeye çalışacaklar." dedi.

"Eskisi gibi olmaz"

'Pandemideki 1.5 yıllık kapanma ve kısıtlama döneminde esnaflarımız çok yoruldu, yıprandı' diyen Akyürek, sözlerine şöyle devam etti; "

Hem maddi hem de manevi zararlar gördüler. Daha 3 aydır tam anlamıyla açıklar. İster istemez işler hemen aynı seviyeye gelmiyor. Bir de biriken borçlar var. Bu yüzden esnaflarımız henüz toparlanamadılar. Zaten toparlanması da epey zaman alacak gibi görünüyor. Hemen toparlanması zor. Zaten hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Küçük esnafın geçmişteki yaralarını sarabilmek için acil desteğe ve faizsiz krediye ihtiyacı var."

"Toparlanmanın tek şartı var"

Esnafların hala toparlanamadığını ve bunun için faizsiz krediye ihtiyaçları olduğunu aktaran Akyürek, "Esnaflarımız için en az 30 bin lira olmak kaydıyla, faizsiz, vadesi uzun bir kredi verilmesi şart. Bu yönde talebimiz oldu. Esnafımız hala geride kalan 1.5 yılın sıkıntılarını yaşıyor. Bu yüzden böyle bir krediye ihtiyaç var. Eğer 30 bin lira faizsiz, en az 60 ya da 48 ay geri ödemeli bir kredi sağlanırsa, esnaflarımız toparlanabilir. Aksi taktirde esnafın toparlanması bu şartlarda çok zor." diye konuştu.

"Felaket olur"

Esnafların maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ettiğini belirten Akyürek, "Yeni bir kapanmayı düşünmek bile istemiyoruz. Küçük esnafımız için felaket olur. Toparlanmaya çalışırken bir kapanma esnafın bitişi olur. O yüzden esnafımız kurallara harfiyen dikkat ediyor. Herkesin de etmesini istiyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)