GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 08:10   Güncelleme : 29-04-2021 08:10

"ESNAF, DEVLETİN DESTEĞİNİ GÖRMELİ"

Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, "Esnafa dolaylı ya da direkt yoldan destek çıkılmalıdır. Yoksa esnaf tam kapanmadaki bu 18 günlük süreci atlatamaz." dedi.Pandemi sürecinde zorlanan esnafın 18 günlük tam kapanmayla daha da zor durumlara düşeceğini belirten Akyürek, "Tam kapanmadan dolayı küçük esnaf için bayram da ölü geçecek. 18 gün kısa gibi geliyor ama dile kolay! Esnaf ciddi anlamda sıkıntıya düşebilir. Çünkü esnafımız için 1 gün bile çok önemlidir." diye konuştu.

"Desteksiz 18 günü atlatamazlar"

'Esnaflarımız zaten pandemi dönemini sıkıntı içerisinde geçiriyordu. Son  olarak 18 günlük tam kapanma geldi. Esnaf ne yapacağını şaşırdı' diyen Akyürek, "Sağlığımız elbette her şeyden önemli. Ama bu dönemde de küçük esnafın devletimiz tarafından mutlaka desteklenmesi lazım. Çünkü esnafımız çok zor bir dönemden geçiyor. Esnafa dolaylı ya da direkt yoldan destek çıkılmalıdır. Yoksa esnaf tam kapanmadaki bu 18 günlük süreci atlatamaz." şeklinde konuştu.

"Olan yine küçük esnafa oldu"

Tam kapanmada büyük marketlerin açılmasına izin verilirken, küçük esnafa izin çıkmadığını aktaran Akyürek, "Büyük ve zincir marketler değişen bir şey olmadı. Sadece pazar günü kapalı kalacaklar ama normal şartlarda diğer 6 gün yine açık olarak devam edecekler. Marketler sadece gıda maddesi satmıyor ki! Elektrik malzemesinden aküye, araba lastiğinden giysiye kadar her şeyi satıyor. İşte bu sefer konfeksiyon, hırdavat ya da giyim eşyası satan dükkanın kapatılmasının bir kıymeti kalmıyor. Çünkü marketler her şeyi rahat rahat satıyor. Büyük marketler açık kalıp her şeyi satabiliyorsa, o zaman diğer küçük esnaflara da dokunulmaması gerekiyordu. Burada olan yine küçük esnafa oldu." dedi.

"Borçlar ertelenmeli, destek verilmeli"

'Esnaflar, özellikle bayram öncesinde ve bayram sürecinde satış yapıp kazanç sağlamayı planlıyorlardı. Ancak tam kapanma sonrasında bu gerçekleşmeyecek' diyen Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı; "Bu kez özellikle küçük esnaf para da kazanamayacak. Bir yandan borçlar ve ödemeler de birikti. Tam kapanma dönemine denk gelen krediler, vergiler, ödemeler ve tüm borçlar mutlak suretle ertelenmelidir. Yoksa esnaf zaten kapalı. Tam kapanma süresinde ödemesi olan esnaf, bu ödemeyi nasıl ve hangi parayla yapacak? O yüzden mutlaka borçlar faizsiz bir şekilde ertelenmelidir. Ayrıca esnafa maddi destek verilmesi lazım. Maddi destek verilmezse olmaz. Esnafımız sıcak günlük parayla işini döndürüp, evine ekmek götürüyor. Kasasına para girmediği zaman küçük esnafımız bitiktir. Bu süreçte esnaf devletin desteğini mutlaka görmelidir."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)