GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 20:30   Güncelleme : 30-07-2021 17:33

ERKEN HASATTAN KAÇININ

ERKEN HASATTAN KAÇININ

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık hasadının zamanında yapılması gerektiğini belirterek, "Fındıkta en iyi hasat şekli; tam olgunluğa gelen fındıkların, dalları silkelemek suretiyle dökerek yerden toplanmasıdır." dedi.  

 

'Kaliteli ve yüksek verim almak ve uzun yıllar bu verimin devamını sağlamak için, fındık hasadına açıklanan hasat tarihlerinde; başlamak ve uygun hasat yöntemlerini uygulamak gerekmektedir' diyen Yılmaz, şunları söyledi; "İlimizin ana geçim kaynağı olan ve Ülkemiz ekonomisine yıllık 2-3 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın hasat zamanı yaklaşmaktadır. Fındıkta erken hasat ciddi ürün kayıplarına neden olmakta, başta aflatoksin olmak üzere ürünün kalitesini de bozan sonuçlar doğurmaktadır. Fındık çeşitlerinin hepsi aynı anda hasat olumuna gelmemektedir. Bu nedenle çeşitlerin ayrı ayrı ve hasat olumuna geldiğinde toplanması gerekir. Fakat bahçelerimizin karışık çeşitlerden kurulu olması, en azından bahçedeki hakim çeşidin olgunlaştığında hasadın yapılmasını zorunlu kılmaktadır."

Yılmaz son olarak fındık hasat tarihlerini hatırlattı: Sahil Kesim 7 Ağustos 2021, Orta Kesim 12 Ağustos 2021, Yüksek Kesim 17 Ağustos 2021.

Haber merkezi