GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 08:30   Güncelleme : 28-05-2021 08:30

"ENTRİKA PEŞİNDELER"

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devredeyken 25 liraya kadar çıkan fındık fiyatı, TMO'nun piyasadan çekilmesinin ardından serbest piyasada 20 liraya kadar düştü. Üreticilerimiz panik yapmasın, her zamanki gibi fiyatta oyun oynuyorlar. Yeni sezonda iyi bir taban fiyatı ile sorunlar çözülecek." dedi.Fındık fiyatının serbest piyasada 20 lira seviyelerine kadar düşmesi üretici de yeni sezon öncesinde endişe yaratırken, rahatlatan bir açıklama geldi. Soydan, TMO devrede olmadığı için serbest piyasanın fiyatta oynama yaptığını, yeni sezonda fındık fiyatının hak ettiği seviyelere yükseleceğine inandıklarını dile getirdi.

"Bilinçli düşürüldü"

Fındık fiyatının yeni sezon öncesinde serbest piyasada kasıtlı olarak düşürüldüğünü ancak TMO'nun yüksek taban fiyatı vermesi karşısında fiyatların yeniden yükseleceğini belirten Soydan; "Serbest piyasadaki fındık fiyatında özellikle Aralık ayından bu yana bir düşüş meydana geldi. Fındık fiyatında böyle bir düşüş kabul edilebilir bir durum değil. Bu fiyatlar yeni sezona yansıyacak diye bir şey yok. Bunun kabul etmeyeceğiz. Sonuçta Toprak Mahsulleri Ofisi, bir taban fiyat verecek. Biz bu taban fiyatın daha yüksek verilmesi için elimizden geleni yapacağız. TMO, sezon öncesinde iyi bir taban fiyat açıkladığında fındıkta hiçbir problem olmayacaktır. Üreticilerimiz asla bir tedirginlik ve karamsarlık içinde olmasın. Fındıkta yeni sezonda da istikrar devam edecektir. Artık devlet fındığın içinde var ve taban fiyatı da belirliyor. Şuan serbest piyasada fiyatlar bilinçli düşürülüyor. Hasat dönemi yaşanırken her sezon karşılaştığımız bir tablo ile yine karşılaşıyoruz. Entrikalar dönmeye başladı. Bunlara itibar etmeyelim. Her sene ki oyunlar yine oynanmaya başlandı. Biz bu fiyatların tekrar eski seviyesine çıkmasını bekliyoruz. Çünkü üreticimiz kaliteli fındık üretirken fiyatta da istikrar olmalıdır. Yeni sezonda fındık fiyatı üreticinin hak ettiği seviyede olacaktır." dedi.

"Üreticilerimiz müsterih olsun"

Serbest piyasanın TMO'nun olmamasını fırsat bildiğini aktaran Soydan, sözlerine şöyle devam etti; "TMO, 30 Nisan 2021 tarihine kadar fındık alımı yaptı. Fındık fiyatı da baştan beri 50 randıman için 22 liraydı. İsteyen üreticilerimiz bu fiyata fındığını sattı. Zaten fındık fiyatı serbest piyasada düştü. TMO'nun alımları yine aynıydı. Devlet alım fiyatını 22 liradan aşağıya düşürmedi. TMO, piyasadan çekildikten sonra fındık fiyatı 22 liranın altına geriledi. Ama yeni sezonda gübre, ilaç ve diğer maliyetler hesaplanarak, rekolte de baz alınıp iyi bir taban fiyatın açıklanacağına inanıyoruz. Geçen sezon 22 lira olan fındık taban fiyatı, üzerine konularak yeni sezonda yükselecektir. Böylelikle de istikrar tekrar devam edecektir. Üreticilerimiz bu konuda müsterih olsun, panik yapmasın. Serbest piyasanın bu süreçteki oyunlarına itibar etmesin. Fındık hak ettiği değere ulaşacak."

Fındık taban fiyatlarının son iki yılda TMO tarafından hasattan önce açıklandığını hatırlatan Soydan, yeni sezon öncesinde de taban fiyatın açıklanmasıyla üreticilerin rahatlayacağını söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)