GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 21:00   Güncelleme : 06-09-2021 17:35

ENGELLİYE ENGEL ÜST GEÇİT!

ENGELLİYE ENGEL ÜST GEÇİT!

Ordu'nun Fatsa ilçesinde yapay şelale mevkiine yeni yapılan üst geçidin sahil merdiveninin yola iniyor olması aileleri tedirgin ediyor.


Fatsa'da yapılması beklenen ikinci üst geçit, sinyalizasyon sisteminin bulunmadığı ve yayaların karşıdan karşıya geçişlerde yoğun olarak kullandığı Ordu-Samsun karayolu sahil bandında bulunan yapay şelale mevkiine yapıldı. Yapılan üst geçitin korku veren yola inen merdiveni dışında engelli vatandaşları düşünmeden yapılmış. Özellikle tekerlekli sandalyeli engelli gurubunda yer alan vatandaşların bu üst geçidi kullanması imkansız hale geldi.

 

Kazaya davetiye çıkarıyor

Şehir merkeziyle sahil bandını bağlayan ikinci üst geçit yapıldı yapılmasına ama üst geçidin sahil merdiveni kaldırım yerine durak cebine asfalta iniyor. Aileler çocuklarının sıkıca ellerinden tutarak korkarak üst geçitin merdiveninden iniyor. Merdivenden inen çocuk veya yetişkin bir kişiye asfalta inmeleriyle birlikte bir anlık dalgınlıkla sola dönmesi veya durağa hızlıca giren bir aracın çarpmaması içten bile değil.

 

Engelliler kullanamıyor

Fatsa’nın tam ortasında yayaların geçmesi için yapılan ve sahil bandı merdiveni yola inen ikinci üst geçit korku salarken, engelli vatandaşların da kabusu olmuş durumda. Özellikle tekerlekli sandalyeli engelli gurubunda yer alan vatandaşların bu üst geçidi kullanması imkansız çünkü üst geçitte asansör ve engelli rampası bulunmuyor. Bu da engelli vatandaşların yüzlerce metre öteden dönmelerine neden oluyor.

Haber merkezi