GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 21:00   Güncelleme : 26-05-2021 16:52

ENGELLİLER 10 BİN ATAMA İSTİYOR

ENGELLİLER 10 BİN ATAMA İSTİYOR

Ordu İl Engelli Meclis Başkanı Ümit İşbakan, "Yıllardır atama bekleyen yüz binlerce engelli, geciktirilmeksizin, haziran ayında en az 10 bin atama yapılmasını ve kamudaki engelli kotasının yüzde 6’ya çıkarılmasını istemektedir." dedi.

'2018 ve 2020 yıllarında yapılan EKPSS'den sonra yaklaşık olarak 200 bin engelli kamu personeli adayı atanmayı ve bir iş bulmayı beklerken, engelliler için açılan 2005 kişilik kadro bizleri oldukça üzmüştür' diyen İşbakan; "Sadece kamuda yaklaşık 8.000 kontenjan açığı varken bunun dörtte biri kadar alım yapılması kanunun açıkça ihlalidir. 2021 EKPSS sonuçlarına göre; 62 bin 311 kişi işe yerleşmek amacıyla tercih yapmış ancak sadece 1.961 kişi kamuda işe yerleşebilmiştir. Biz engelliler, yasaların ve Anayasanın tanıdığı istihdam hakkımızın gereği olarak kamuda, niteliklerimize uygun işlerde istihdam edilmek istiyoruz." dedi.

 

"Yüzde 6'ya çıkarılmalı"

İşbakan; "Yıllardır atama bekleyen yüz binlerce engelli, geciktirilmeksizin, haziran ayında en az 10 bin atama yapılmasını ve kamudaki engelli kotasının yüzde 6’ya çıkarılmasını istemektedir.

Bu kapsamdaki taleplerimizin tüm engellilerin ve ailelerinin ortak talebi olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bu yıl içinde 10 bin ilave atama yapılması ve kamudaki engelli kotasının yüzde 6’ya çıkarılarak doldurulması engellilerin istihdam ve yoksulluk sorununu kısmen hafifletecektir. İçinden geçtiğimiz Covid 19 pandemi sürecinde çok sayıda engelli bireyin işini kaybettiğini biliyoruz. Bu süreçte özel sektörde iş bulması güç olan, daha fazla yoksullaşma riski altında bulunan ve hakları anayasa ile koruma altına alınmış engellilerin istihdamı sosyal hukuk devletinin bir gereği olacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi