GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 21:30   Güncelleme : 31-05-2021 18:11

EN LEZZETLİ KİVİ ORDU'DA

EN LEZZETLİ KİVİ ORDU'DA

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillenen Ordu kivisi, lezzetinin yanı sıra aromasıyla da fark yaratıyor.

 

Türkiye'de yıllık 60 bin ton civarında üretim yapılan kivinin yaklaşık 8 bin tonu Ordu'da hasat ediliyor.

Geçtiğimiz yıl 8 bin 250 ton üretilen Ordu kivisi, enfes lezzeti ve aromasından ötürü Türkiye'nin dört bir yanında alıcı buluyor.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Ordu kivisinin Türkiye'de en çok tercih edilen kivi olduğunu aktararak, üreticiler için de fındığın yanında önemli bir ek gelir olduğunu söyledi.

"Aroması fark yaratıyor"

Ordu kivisinin Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretli olarak tescillenmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Uzunlar, "Ordu kivisi tescillenerek kaliteli, lezzetli olmasının yanı sıra depodaki raf ömrünün uzun olduğu da ortaya çıktı. Ordu kivisi artık bir marka. Zaten Ordu toprağı kiviyi sevmişti. Kivimizin aroması diğer illere göre daha iyi düzeyde. Bu da bizim avantajımız. Ordu kivisi, lezzetiyle vatandaşların ilk tercihi olmaya devam ediyor." dedi.

Ordu kivisinde pazar sorununun da olmadığını belirten Uzunlar, arazisi müsait olan üreticilerin kivi üretimi yapabileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Gözde Özgür