GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 08:20   Güncelleme : 15-07-2021 08:20

ELLERE VAR DA BİZE YOK MU?

ELLERE VAR DA BİZE YOK MU?

Ordu-Giresun Havalimanı'ndan İstanbul ve Ankara dışında hiçbir yere direkt uçuş olmamasına tepkiler sürüyor. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, 'Ordu ve Giresun'un, Samsun ve Trabzon'dan eksiği nedir?' diye sordu.

 

22 Mayıs 2015 tarihinde açılan Ordu-Giresun Havalimanı'ndan İstanbul ve Ankara dışında hiçbir ile ve yurt dışına sefer düzenlenmemesine tepki gösteren Şahin, her yıl 1 milyon yolcu ortalaması tutturan bir havalimanından 2 il dışında hiçbir yere uçuş olmamasının ilginç olduğunu söyledi.

"Ordu'dan tek bir sefer bile yok"

27 Mart-26 Ekim 2021 tarihleri arasında yaz tarifesi uygulamasına geçildiğini ve Samsun ile Trabzon'dan her yere uçuş olduğunu aktaran Şahin, sözlerine şöyle devam etti; "Samsun Çarşamba Havalimanından Almanya'ya Sun Express şirketinin haftalık 7 gidiş ve 7 geliş olmak üzere 14 uçak seferi var. Yine Çarşamba'dan Antalya'ya Sun Express Havayollarının 4 gidiş ve 4 geliş olmak üzere haftalık 8 seferi var. Samsun'dan İzmir'e Sun Express'in 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere haftalık 6 uçak seferinin olduğu, Samsun'dan İzmir'e Pegasus Havayollarının 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere haftalık 4 uçak seferinin olduğu görülmektedir. Adı geçen yerlere Ordu'dan direkt olarak tek bir sefer bir gerçekleştirilmemektedir."

Trabzon Havalimanından Almanya'ya gidiş geliş toplam 28, Suudi Arabistan'a 22 sefer olduğunu belirten Şahin, Kuveyt, Hollanda, Cezayir, Umman gibi ülkelerin yanı sıra Antalya, İzmir gibi şehirlere de uçuş olduğunu ancak Ordu-Giresun Havalimanı yaz tarifesinde İzmir, Antalya ve hiçbir yurt dışı uçuşunun olmadığını söyledi.

"Hakkımız olan seferleri verin"

'Ordu'nun Samsun ya da Trabzon'dan aşağı kalır bir tarafı yok. İhracatsa Ordu'da da yapılıyor. İş adamı ise Ordu'da da en az Trabzon kadar var' diyen Şahin, sözlerini şöyle tamamladı; "Trabzon'dan Almanya'ya haftalık 14 sefer düzenleniyor. Ordu'dan da en azından yarısı kadar sefer düzenlensin. Samsun ve Trabzon'dan İzmir ve Antalya'ya seferler düzenleniyor. Ancak Ordu ve Giresun'un ortak havalimanından bu yerlere tek bir sefer bile yok. Yurt dışına hiç sefer yok. Ordu ve Giresun'daki insanlar illa bu yerlere gitmek için Samsun ya da Trabzon'a mı gitmesi gerekiyor. Siyasi iradenin buna el koyması lazım. Ordu ve Giresun'un hakkı olan seferlerin düzenlenmesini istiyoruz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)