GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 09:05   Güncelleme : 09-10-2021 09:05

EKONOMİNİN HAMALLARI TEK YÜREK!

Türkiye genelindeki serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler odaları, dördüncü dönem geçici verginin kaldırılmasına evet, beyan sürelerinin öne çekilmesine hayır dediler.

EKONOMİNİN HAMALLARI TEK YÜREK!

77 İl Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile 8 Yeminli Mali Müşavirler Odası’nda yapılan ortak açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen, Kanun Teklifi ile Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarının verilme tarihleri bir ay öne çekildiği belirtilerek, şöyle denildi: “Dördüncü dönem geçici vergi beyannamesinin verilmesinin kaldırılması son derece yerinde bir karar olmasına karşın, yıllık beyanname verme sürelerinin bir ay öne çekilmesi son derece yanlış ve uygulanamaz bir karardır.

Gücümüz kalmadı

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda net olarak ifade ettiği gibi: ‘Bir ayda 17 tane beyan ve bildirim vermekte olan Mali Müşavirler artık bunları yetiştiremez duruma geldi. Kamunun almış olduğu tüm kararları Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler sahada uygulayıcısı olarak hayata geçirmektedir. Mevcut sürelerde bile yetiştirilmekte zorlanılan Gelir ve Kurumlar Vergisi beyanlarını Mali Müşavirlerin bir ay önce verme gücü ve takati kalmamıştır.’

Geri çekilmelidir

Komisyondan geçen teklif aynı şekilde yasalaşırsa, dönem sonu işlemlerinin iki aylık süreler içinde sorunsuz şekilde tamamlanması ve mali tabloların doğru şekilde hazırlanması imkanı bulunmamaktadır. Şirketlerin genel kurullarında kar üzerinden alacağı ve benzeri kararları uygulamada pek çok sorunu beraberinde getirecektir.

Yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyanlarının verilme tarihlerinin bir ay öne alınması düzenlemesi geri çekilmelidir.” Haber merkezi