GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 08:10   Güncelleme : 07-06-2021 08:10

"EKOLOJİK KATLİAMLARI ANIYORUZ"

Ordu Çevre Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Köprübaşı Ceren Özdemir Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, ekolojik yıkımlara tepki gösterdi

Orçev Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, "Bugün kutlamamız, bayram yapmamız gerekirken bizler yakınlarını kaybetmiş gibi nasıl üzülür travmalar geçirir isek, ekoloji katliamları olduğunda da üzülüyoruz, travma geçiriyoruz. Nasıl yakınlarımızın ölüm yıldönümlerinde anıyorsak bugün de “ekolojik katliamları” anıyoruz." dedi.

"100'e yakın dava açtık"

Dernek olarak ekolojik yıkımlardan sorumlu olanlara karşı dava açtıklarını söyleyen Gönül, şunları kaydetti; “Ordu Çevre Derneği olarak ekolojik yıkımlara karşı bugüne kadar 100’e yakın dava açtık, açmaya da devam ediyoruz. Taş ocakları, HES’ler, madenler, deniz dolguları devam etmekte. Özel şirketler bu katliamları yaparken bu ülkeyi yönetenlerle birlikte davranmakta, işbirliği yapmaktadır.

"Hesabını vereceksiniz"

Devlet kurumları ise gelen ağam, giden paşam demekteler. Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne karşı, katliamları durdurması için dilekçeler yazmaktayız, davalar açmaktayız. Davaları kazansak da OBB, mahkeme kararlarına uymamakta, tanımamakta. Tayfur Gürsoy Parkı’nda, rıhtımdaki projeler, deniz dolgusu kararlarına uymamakta. OBB ve ilçe belediyeleri ormanlarda ve su kaynakları üzerinde taş ocakları açmakta, neden? Botanik Park yapıldı, yıkıldı. Şimdi hayvanlar otlamakta. Şimdi ne olacak, belli değil. Yıkımın üzerinden 5 yıl geçti, burası böyle duruyor. 15 milyon çöpe gitti. Bunun hesabını beceriksiz yöneticiler verecek.”

Orçev'in basın açıklamasına CHP, EMEP, Sol Parti, TKP, YSP, KESK, ADD, Eğitim İş ve Tüm Köy Sen de katıldı.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü