GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:15   Güncelleme : 07-04-2021 08:15

"EĞİTİME ARA VERİLMELİ"

Türk Eğitim Sen Ordu Şubesi Başkanı Ömer Okumuş, mutasyondan dolayı covid-19'un artık sadece yetişkinleri etkilemediğini belirterek; "Artık bu virüs çocuklarımızı da etkiliyor. O yüzden hem eğitimciler hem de öğrenciler bir an önce aşılanmalı ve yüz yüze eğitime de Ramazan Bayramı sonrasına kadar ara verilmeli." dedi.

'Evde bulunan 65 yaş üstünü aşılamak sorunu çözmüyor. Yanlış yerden başlanıldı' diyen Okumuş, "Zaten eve mahkum edilen insanları aşılayarak, şuanda hala yüz yüze eğitim yapan öğrenci ve öğretmeni korumak mümkün değil. Aşılama konusunda fiilen çalışanlar, hizmet edenler ve insanlarla iç içe bulunanları aşılamak lazım. Büyük ihtimalle yeterli sayıda aşı gelmemesi üzerine de yaş grubu üzerinden aşılamaya devam ediyorlar. Bize göre yanlış yapıyorlar. Okulların devamı için eğitimciler çok daha önce aşılanmalıydı." şeklinde konuştu.

"Öğrenciler de aşılanmalı"

Okumuş, mutasyonlu virüsten dolayı öğrencilerin de risk altında olduğunu aktararak, sözlerine şöyle devam etti; "Eğer okullarda yüz yüze eğitim devam etsin isteniliyorsa, eğitim çalışanları mutlaka aşılanmalı. Çünkü son dönemde çok sayıda eğitim çalışanımızın covid-19'a yakalandığı ortada. Ayrıca bu aşı öğrencilere de yapılmalı. Çünkü bilim adamları tarafından yapılan açıklamada mutasyonu virüsün çocuklar üzerinde de olumsuz ve kalıcı etkilerinin olduğu ifade ediliyor. Bizim önceliğimiz sağlık mı başka bir şey mi öncelikle ona karar verilmesi lazım.

"Ramazan'da yüz yüze eğitim olmamalı"

Koronavirüs sürecinin başında ilkokul çocuklarına bir şey olmuyor tezi ortaya konmuştu. Şimdi ise 10 yaş grubunda hastalığın ortaya çıktığını ve etkili olduğunu görüp buna sessiz kalırsanız olmaz. Özellikle 58 ilde çok fazla vaka olduğu gözüküyor. Eğitim öğretime en azından Ramazan Bayramı'na kadar ara verilmesi gerekiyor. Ramazan'da oruçlu olduğu zaman insanların bünyeleri daha da zayıf oluyor. Dolayısıyla virüse maruz kalan insanlara başka bir eziyet edilmiş olacak. Önce can diye düşünüyoruz. Cananı daha sonra arar buluruz. Eksikleri, aksaklıkları, olumsuzlukları zamanla ortadan kaldırabiliriz. Ama sağlık ve can geri gelmez. Biz zaten ülke olarak canlı dersler noktasında da bayağı bir tecrübe kazandık. O yüzden bu noktada eğitim çalışanlarının, öğrencilerin ve ailelerin sağlığını düşünmek daha da önemli."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)