GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 08:00   Güncelleme : 02-04-2021 08:00

DEV TESİSTE İHRACAT BAŞLADI

DEV TESİSTE İHRACAT BAŞLADI

 

"Arım Balım Peteğim" projesi kapsamında üç yıl önce 10 milyon Avro harcanarak yapılan ve iki yıldır atıl durumdaki "Arı Ürünleri AR-GE Merkezi", yeniden ayağa kalktı ve bal ihracatına da başladı.

Tesisi ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Arıcılar Birliği ve BALMER A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çifci tarafından karşılandı.

12 bin ton kapasiteli

Vali Sonel, Türkiye arıcılığına yön verecek yaklaşık 5.000 m2 kapalı alanı olan yıllık 3.500-12.000 ton süzme ve petek bal paketleme ve 60-100 ton hammum/temel petek üretim kapasitesine sahip olan tesisi gezerek, BALMER A.Ş Sorumlu Müdürü Ziraaat Mühendisi Zübeyde Sönmez’den detaylı bilgi aldı.

İngiltere’ye ihracat

Tesisin son iki yıldır atıl durumda olduğunu belirten Vali Sonel, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın katkılarıyla, Birlik Başkanlarımızla, arkadaşlarımızın destekleriyle burası şu an aktif hale getirildi. En güzeli de Tarım Kredi Kooperatiflerine bu tesislerden paketleme yapılıp, yurt içine ballarımız gönderilmeye başlandı. İngiltere’ye de 50 ton süzme çiçek balı, 30 ton Karakovan balı, 5.400 kg kaset bal,10 ton düz petek ballarımız paketleme yapılarak ihraç ediliyor” dedi.

Atıl kalmamalıydı

Ordu’nun yıllık 17 bin ton bal üretimiyle Türkiye’nin en çok bal üreten illerin başında geldiğine dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, “Böylesine güzel bir tesis yapılmışken, buranın atıl durumda kalması hakikaten bizleri üzüyordu. Sayın Bakanımız başta olmak üzere, emeği geçen tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Burası aktif hale getirilecek. Bu ve buna benzer çalışmaların devamı gelecek” şeklinde konuştu. Haber merkezi