GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 08:05   Güncelleme : 16-02-2021 08:05

DENETİMLER HIZ KESMİYOR

DENETİMLER HIZ KESMİYOR

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ilçe müdürlükleri, Koronavirüs salgını nedeniyle daha da önem kazanan gıda güvenilirliğinin sağlanması amacıyla gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinde denetimlerine 2021 yılında da aralıksız şekilde devam ediyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; "Gıda güvenilirliğinin sağlanması, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretimi, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması Bakanlığımızın asli görevleri arasında bulunmaktadır. Gıda sektöründe yer alan işyerlerine düşen en büyük sorumluluk; gıda mevzuatıyla belirlenen genel ve özel hijyen kurallarını doğru ve eksiksiz biçimde uygulayarak, gıdaların hastalık etmenleri ile bulaşmasını önlemek ve tüketici sağlığını korumaktır." dedi.

"Bilgilendirmeler sürüyor"

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini göstermeye devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle gıda güvenilirliğinin daha da önem kazandığının altını çizen Yılmaz, şunları söyledi; "Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde belirtilen maske, mesafe ve hijyen kurallarına yönelik denetimlerimiz de artarak devam etmektedir. Başta çalışanlar olmak üzere, iş akışı nedeniyle muhatap olunan tedarikçi, müşteri vb. kişilere gıda hijyeni ve kişisel hijyen için alınan tedbirlere eksiksiz olarak uymaları noktasında gerekli denetimler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır."

Yılmaz; "İl-İlçe Müdürlüklerimizde görevli gıda denetim ekiplerimizce denetim ve kontroller esnasında karşılaşılan herhangi bir uygunsuzluk durumunda 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber merkezi