GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 08:30   Güncelleme : 10-07-2021 08:30

"DEMİRYOLU ORDU'DAN GEÇMELİ"

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, "Artık doğu ile ihracat yapma zamanı. İpekyolu'na ulaşmak için Samsun-Sarp Demiryolu'nun Ordu'dan geçmesi lazım. Ulaşım daha kolay ve ucuz olunca iç ve dış dünyayla bağlantımız daha rahat olacak." dedi.

 

Samsun-Sarp Demiryolu'nun Sivas ve Erzincan üzerinden geçmesi ihtimalini kabul etmediklerini belirten Başkan Şahin, Ordu ve Giresun'un ihracatının Sivas ve Erzincan'ın 10 katı olduğunu söyledi.

İhracatta doğuya yönelmek için demiryolunun çok kritik olduğuna değinen Şahin, "TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun'a Samsun-Sarp Demiryolu ile ilgili ulaştık. Olayı onlar da biliyor. Samsun-Sarp Demiryolu çok önemli. Bu demiryolu sayesinde İpekyolu'na, Çin'e ulaşacağız. Bundan sonra fındık ihracatımızda da Çin'e, Hindistan'a yönelmeliyiz. Artık fındığımızı tamamen batıya satmak yerine doğuya da dönmeliyiz. Bugüne kadar yönümüz hep batıya dönüktü. Ancak batı hem üreticimizi, hem tüccarımızı hem de sanayicimizi bitirdi. Artık doğu ile ihracat yapma zamanı. İpekyolu'na ulaşmak için Samsun-Sarp Demiryolu'nun Ordu'dan geçmesi lazım. İlla Samsun ya da Trabzon'da mı demiryolu, hava yolu ya da liman olacak? Ordu ve Giresun'un limanı yok. Havaalanı var ama yarım çalışıyor." dedi.

Umutluyuz

Demiryolunun Ordu'dan geçmesi konusunda siyasilerden söz verenler oldu. Yapılması konusunda umutluyuz. TCDD Genel Müdürü Ordulu. Samsun-Sarp Demiryolu Sivas ve Erzincan'dan giderse gülerler. Sadece Ordu'nun ihracatı, Sivas ve Erzincan'ın 4 katı. Bizim siyasilerimizin hiç mi etkinliği yok? Ordu ve Giresun'un ihracatı, Sivas ve Erzincan'ın 10 katı."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)