GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2021 08:40   Güncelleme : 22-02-2021 08:40

DANIŞTAY, TOPLU KATLİAMA EL ATTI

DANIŞTAY, TOPLU KATLİAMA EL ATTI

                 

Aralarında Ordu Çevre Derneği’nin de bulunduğu ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformların birlikte açtığı 766 maden alanının ihalesinin iptal edilmesi istemli dava, Danıştay tarafından kabul edildi. Danıştay’a taşınan 68 ildeki toplam 766 maden sahası içinde ilimizde; Altınordu, Ulubey, Kabadüz ve Mesudiye ilçelerinde 9 maden alanı da bulunuyor.

Ordu Çevre Derneği’nin de içinde bulunduğu çeşitli ekoloji dernek ve platformlar bu ihalenin iptali için dava açmışlar, Ankara 4. İdare Mahkemesi ihalenin iptal davasının görüşülmesini ret etmiş bunun üzerine Danıştay’a açılan temyiz davası sonrası Danıştay 13 Dairesi temyizi kabul ederek davanın görüşülesine karar verdi.

            Türkiye’de ilk

                  Kararla ilgili Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, “İklim değişikliğine de etkisi olan bu çalışmaları durdurmak zorundayız. Bu nedenle hem fiili hem de hukuki mücadelemizi veriyoruz. Ankara 4 İdare Mahkemesi’nin ihalenin iptali davamızın görüşülesini ret kararını Danıştay 13. Dairesi yapılan ihalelerde hukuka aykırılık ve ihale yasasına aykırılık bulmasından dolayı davanın esastan görülmesine karar vererek yaptığımız temyiz itirazımızı kabul etti. Danıştay bizi haklı buldu ve davanın görüşülmesinin gerekliliğine karar verdi. Bu dava Türkiye’de ilk oluyor. Bundan sonraki ihalelerin de iptal davasının önü açıldı. Ordu’daki dokuz maden alanının da ihalesinin iptal edilmesinin yolu açıldı.” denildi.