GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2021 08:35   Güncelleme : 29-09-2021 08:35

COVİD-19’UN ETKİLERİ SÜRECEK

COVİD-19’UN ETKİLERİ SÜRECEK

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, COVID-19 hastalığına yakalanıp tedavisinin ardından iyileşen hastaların bir bölümünun ne yazık ki günlük hayata dönmeyi zorlaştıran semptomlarla, şikayete konu olan belirtilere maruz kaldıklarını söyledi.

Covid 19 hastalığının bilindiği gibi özellikle akciğerlerde hafiften ağıra kadar değişen hasara yol açtığını hatırlatan Uzm. Dr. Ali Coşkun, Hastalığın neden olduğu hayatı zorlaştıran ve hayatın konforunu kaçıran belirtilerin olabildiğince azaltılması, hastanın günlük yaşam aktivitesinde rahatsızlık hissi duymadan yaşamın tüm foksiyonlarını tam olarak kullanması ve herşeyden de önemlisi kaliteli nefes alıp verilmenin sağlanabilmesi tek hedef olmuştur“ dedi.

Covid 19 ile 2 yıl önce tanıştık ve tüm dünya gibi biz de yeni bilgiler tecrübe ettik. En önemli tecrübemiz de maalesef, semptomların bazen aylarca sürebilmesidir“ diyen Dr. Coşkun, şunları ifade etti;

COVID-19 öncelikle akciğerleri etkileyen bir hastalık olmasına rağmen, damarların buluştuğu her organı, dokuyu ve hücreyi etkiler. Bu organ hasarı, uzun süreli sağlık sorunları riskini artırabilir. COVID-19’dan etkilenebilecek başlıca organlar:

Kalp: Kalp kasında kalıcı hasar olabilir, Bu durum da gelecekte kalp yetmezliği riskini artırabilir.

Akciğerler: Pnömoni’de meydana gelen yara dokusu, uzun zamanda solunum problemlerine neden olabilir.

Beyin: Emboli sonucu serebro vasküler hastalığa, Guillain-Barre sendromuna neden olabilir. Hatta COVID-19, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığı geliştirme riskini de artırabilir.

Covid 19, ENDOTEL’de yaptığı etki ile tüm damarlarda hasar meydana getirir. COVID-19, kan hücrelerinin kümelenme ve pıhtılaşma olasılığını artırabilir. Bu pıhtılar kalp krizi ve felçlere yol açabilir. Kan pıhtılarından etkilenen vücudun diğer bölümleri içinde akciğerler, bacaklar, karaciğer ve böbrekler de yer alır.

COVID-19’un daha sonra ortaya çıkabilecek birçok Etkisi ne yazık ki hala bilinemiyor ve bunun için daha kapsamlı toplum taramalarına ve zamana ihtiyaç vardır. Ama sanırım pandemi sonrası geride kalan etkileri için de, doktorlar ciddi anlamda hastaların bu yöndeki tedavileriyle uzun süre uğraşacaklardır.

Bu konuda hastanelerde özel bir program olmalı…

Covid 19 hastalığı geçiren hastalarımızda sonradan oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi amacıyla başta laboratuvar takip programı ve diyetisyen hizmeti olmak üzere ayrıca dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon, nefroloji, diyetisyen, nöro-psikiyatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, çocuk hastalıkları, KBB hatta üroloji bölümlerinden oluşan multidisipliner takip programı oluşturulmalıdır.“ Seran Eren Şensoy/Ordu Hayat