GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-07-2021 23:00   Güncelleme : 07-07-2021 17:56

COVİD-19 YOLA ÇIKTI!

COVİD-19 YOLA ÇIKTI!

Normalleşme sonrası ilimize büyük illerden başlayan akın, Covid-19 vakalarını da beraberinde getirdi. Akkuş’ta bir mahallenin karantinaya alınmasına koronavirüs taşıyıcısı iki kişinin sebep olduğu ortaya çıktı.

21 vaka

İstanbul’dan Ordu’nun Akkuş ilçesine ziyaret için geldikleri tespit edilen iki kişi, semptom göstermedikleri halde koronavirüs taşıyıcısı çıktı. Temas ettikleri kişilerde görülen semptomlar nedeniyle yürütülen filyasyon çalışmaları sonucunda, Damyeri Mahallesinde toplam 21 vaka tespit edildi ve mahalle karantinaya alındı.

Sayı artabilir

Kesin vaka sayısını tespit etmek için İl Sağlık Müdürlüğü Filyasyon ekiplerimiz saha çalışmalarına devam ederken, vaka sayısının artmasından endişe ediliyor.

Salgın bitmedi

Ordu Sağlık Müdürlüğünden karantina sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Bu somut olay bize gösteriyor ki, normalleşme sürecini sürdürülebilir hale getirmek için kişisel önlemlerimizi alarak, rehavete kapılmamamız gerekiyor. Koronavirüs vakaları aşılama çalışmaları neticesinde azalmış olabilir ama salgın henüz bitmedi” denildi.

Fındık ve bayram uyarısı

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, herkesin rehavete kapılmadan kontrollü bir sosyal hayat benimsemesi ve sırası gelen herkesin mutlaka ama mutlaka aşı olması gerektiği de belirtilerek, şöyle denildi:

“Yaklaşmakta olan Kurban bayramı ile içinde bulunduğumuz fındık, yayla sezonunda, düğünlerimizi yapmaya başladığımız bu günlerde, il dışından gelmiş ve gelecek olan vatandaşlarımız olası bir virüs taşıyıcısı olması durumunda birçoğumuzu riske atabileceklerdir. Bahsettiğimiz somut olaydan da daha net anlaşılacağı gibi semptom göstermeyen kişiler virüsü taşıyıp, yakınlarına bulaştırmakta, yakın olmaya çalışırken üzülmemize sebep olabilmektedir. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayın. Lütfen size en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak aşınızı olun, toplumsal bağışıklığa katkıda bulunun.” Haber merkezi