GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 20:48   Güncelleme : 27-04-2021 20:48

 Çöp Tesisi Kirletmeye Devam Ediyor

            Ordu Çaybaşı İlküvez’de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Katı Atık Çöp Tesisi’nin kirli sularının yeniden ormanı ve dereyi kirletmesi nedeniyle Çevre ve Şehircilik  İl Müdürlüğü’ne ve Sağlık Müdürlüğü’ne şikayet dilekçesi verildi.

 Çöp Tesisi Kirletmeye Devam Ediyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çöp tesisini engellemek için üç ay kar kış demeden çadır nöbeti tutarak direnen İlküvezliler gözaltı ve çeşitli trafik cezalarıyla karşılaşmış ancak direniş devam etmişti. İşletme tamamlanmadan çöp dökülmeye başlanması nedeniyle rüzgarda çöpler ormana dağılmış, yaban yaşamı zarar görmüştü. Ayrıca kirli sular dere suyuna karışmıştı. Şikayet dilekçesi sonrası yapılan incelemeler sonucu Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne  88.499,00TL  para cezası kesilmişti.

            Yeter artık bıktık

            İşletmenin yeniden kirli sularını ormana ve dereye bırakması nedeniyle yaşanan kirliliğe tepki gösterip şikayet dilekçesi verenlerden DursunÇamyar, "Yeter arık, canımızdan bezdik. Rüzgar olur çöpler etrafa dağılır; kirli sularla başımız belada. Hem bizler hem de yaban hayvanlar zehirlenmeyle karşı karşıyayız.” diyerek tepki gösterdi. Çamyar konuşmasını sürdürerek, “Burada kadın, erkek; genç, yaşlı olarak soğuk, yağmur, kar demeden direndik. Gözaltına alındık, dağ başında trafik cezalarıyla cezalandırıldık. Tesisin yapılmasına onayımız yoktu ama yaptılar. Usulsüz çalışma ve ormanı ve dereyi kirletmekten ceza aldılar. Aynı kirletme devam ediyor. Şu an dereye kapkara su akıyor. Bu bizi de yaban yaşamını da tehdit ediyor. Bu nedenle tesisin ÇED’inden sorumlu olan Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve Sağlık Müdürlüğü’ne şikayet dilekçelerimizi gönderdik. Orman kesilerek, su kaynağının üzerine yapılan tesisi istemiyoruz. Dağın en tepesine ve su kaynağının üzerine çöp tesisi belki de yalnızca burada vardır. Burada çöp tesisi olduğu sürece rahat yüzü göremeyeceğiz." dedi.

            Belediye bunu yaparsa

            Çöp tesisinin dereyi kirletmesi üzerine Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül OBB’ye tepki göstererek, “Daha önce Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü dereyi kirlettiği için OBB’ye para cezası vermişti. Peki bu parayı yine biz ödeyeceğiz. Yasa tanımıyorlar ama el insaf insan ve yaşam yaşamını da düşünmüyorlar. Belediyeler kamu yararını gözeten kuruluşlardır. Ancak yönetim anlayışı halkçı olamayınca böyle bir durum ortaya çıkıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin hukuksuz ve usulsüz çalışmalarına davalar açtık, kazandık. Çöp alanında halkın direnişinde yanındaydık. Birlikteliğimiz devam ediyor. Yeniden kirletmeyle karşılaştık. Bu konuda da halkla birlikte şikayetin bir an önce sonuçlanması için mücadele edeceğiz. Belediye halkın sağlığını düşünmesi gerekirken çöp tesisinde gerekli önlemleri almayarak halkın ve hayvanların zarar görmesine neden oluyor.” dedi.

            Halk huzursuz

            Çaybaşı İlçesi İyi Parti İlçe Başkanı Ahmet Altun da, “Halkın sesine kulak verilmiyor. Çöp tesisini istemeyen halk aylarca direndi. Suyuna, ormanına sahip çıktı. Bugün yaşanan suların kirletilmesi daha önce de olmuştu. Önlem alınmıyor. Halkın sağlığı tehdit altında. Bir an önce önlem alınmalı.” diye konuştu. 

Haber merkezi