GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2021 23:31   Güncelleme : 10-10-2021 23:31

ÇÖP DEĞİL, LAVANTA KOKUYOR

Durugöl Mahallesinde uzun süre Ordu’nun vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan 17 dönümlük araziden artık lavanta kokuları yükseliyor.

ÇÖP DEĞİL, LAVANTA KOKUYOR

Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir doğa, yaşanabilir bir şehir bırakmak amacıyla birçok çevre dostu uygulamayı hayata geçiren Altınordu Belediyesi, Durugöl Mahallesi'nde yer alan 17 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöp depolama alanını lavanta tarlasına dönüştürerek hem doğaya hem de ekonomiye kazandırdı.

Başkan Aşkın Tören’in talimatları doğrultusunda Altınordu Belediyesi tarımsal Hizmetler Müdürlüğünce gerçekleştirilen çalışma ile Nisan ayında Başkan Aşkın Tören’in de katıldığı etkinlikle toprakla buluşturulan 15 bin lavantanın ilk hasadı gerçekleştirildi. Tıbbi ve aromatik özelliği ile büyük ilgi ve beğeni toplayan aynı zamanda ekonomik değeri yüksek bir bitki olan arazilerin mor bereketi Lavanta kozmetikten temizlik sektörüne, sağlıktan sanayiye kadar geniş bir alanda kullanılıyor.

Lavanta balı da üretilecek

Kıyıya yakınlığı ile Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyan proje hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Tören, “17 dönümlük arazi üzerine kurduğumuz lavanta tarlası ekoloji ile ekonominin birleştiği yer olacak. 15.000 lavantanın toprakla buluştuğu bu alanda yeni istihdam sahaları yaratmayı, turizmi güçlendirmeyi ve alternatif gelir kaynakları oluşturmayı hedefliyoruz. Projemiz tamamlandığında çevre düzenlemesi ve estetiği ile şehrimizin turizm cazibe ve çekim merkezlerinden biri olacak. Lavanta bahçelerinin görsel güzelliği turizmde katma değer yaratırken, bu bahçelerde lavanta balı da üretebiliyor. Projemiz bu yönüyle de arıcılık alanında ayrıca bir katma değer oluşturacak. Çevre dostu düzenlemeyle âtıl durumdaki bu araziyi şehrimize kazandırmanın yanında gelecekte hayata geçireceğimiz projelerle birlikte istihdama yönelik her alanda adımlarımızı da atmaya devam ediyoruz. Şehrimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun" dedi. Haber merkezi