GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 08:10   Güncelleme : 02-10-2021 08:10

ÇOBAN ALDATAN CAMA TOSLADI

ÇOBAN ALDATAN CAMA TOSLADI

 

Kış mevsimini asıl yaşam alanı olan Afrika kıtasında yaz mevsimini de ülkemizde geçiren göçmen kuşlardan “Çoban Aldatan” olarak bilinen Caprimulgus Europaeus Ordu’da  Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Ünye Şefliği’nce tedavisi yapılmak üzere koruma altına alındı.

Ordu’nun Ünye İlçesi Kaledere Mahallesi Kasaplar Çarşısında duyarlı esnaf  Şenol Keskin iş yerinin camına çarparak yaralanan Ebabil sandığı kuşu Ünye Belediyesi Zabıta ekiplerine bildirdi. Ekipler Durumu Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Şefi Saygın Yıldırım’a bildirdi. Ekiplerce teslim alınan kuş ilçede hizmet veren özel bir veteriner kliniğine götürüldü. Burada Veteriner Hekimi Ali Güngör tarafından İlk müdahalesi yapılan, genel durumunun iyi olduğu, göç yolunda bitkin düştüğü tespit edilen kuşa vitamin takviyesi yapıldı.

Koruma Altına Alınan Çoban Aldatan Kuşu tedavi-bakım–rehabilitasyon süreci tamamlanıp tamamen iyileştikten sonra tekrar doğal ortamına bırakılacak.

Kamuflaj ustası

Açık arazileri tercih eden, geceleri havada asılı kalıp avını yakalayan Çoban Aldatan Kuşu, aynı zamanda ayı, tilki, kurt gibi birçok hayvanın sesini taklit edebilen tam bir kamuflaj ustası. Haber merkezi