GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 08:10   Güncelleme : 17-07-2021 08:10

CINGIRT DA KAZILACAK

CINGIRT DA KAZILACAK

Tarihi Kurul Kalesi'nde kazıların yeniden başlamasının ardından gözler bu kez de 2 bin 300 yıllık Cıngırt Kalesi’ne çevrildi. Bakanlığın onay vermesi durumunda Cıngırt'a da kazmaların yeniden vurulmaya başlanacağı belirtildi.

Mithriadates’in bir kalesi daha fethedilecek!

 

Son olarak 2016 yılında kazılan ancak sonrasında ara verilen Cıngırt Kalesi kazıları yeniden başlamak için gün sayıyor.

"Önemli eserler çıkacaktır"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Cıngırt Kalesi'nde kazıların yeniden başlaması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek; "Fatsa Cıngırt Kalesi'nde de kazı yapmaya başlanacak. Burası ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Yazışmalarımız bakanlık boyutunda devam ediyor. Cıngırt ile ilgili bakanlı kararını bekliyoruz. Bakanımızın kararı sonrasında Cıngırt'ta da kazıların başlamasını ümit ediyorum. Kurul Kalesi gibi Cıngırt'ta da önemli eserlerin çıkacağına inanıyorum. 6. Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edilen 2 bin 300 yıllık Cıngırt Kalesi’nde kazılar yeniden başlanacak." dedi.

Cıngırt Kalesi’nin tarihinin 2 bin 300 yıl öncesinde dayandığını aktaran Toparlak, Kurul Kalesi'nde olduğu gibi buradan da önemli eserlerin gün yüzüne çıkmasını beklediklerini söyledi.

"Cıngırt'ı da önemsiyoruz"

Turizmin deniz ve doğa kadar kültür ayağının da çok önemli olduğuna değinen Toparlak, sözlerini şöyle devam ettirdi; "En önemlilerinden biri de kazılardan elde edilen eserlerdir. Turistler bu eserlere çok önem veriyor. Bu yüzden Kurul Kalesi gibi Cıngırt'ı da önemsiyoruz. Ne kadar kültür aktivitelerimizi ortaya çıkarırsak, turistlerinde buralarda o kadar fazla kalmasını sağlarız. Bu düşünce ile hareket ettiğimiz için doğa turizminin yanında kültür turizmine yaptığımız çalışmaları da aralıksız devam ettiriyoruz."

Toparlak, 400 dönüm arazi üzerinde olan Cıngırt Kalesi'nde başlayacak olan arkeolojik kazı çalışmalarının 10 ila 20 yıl arasında sürebileceğini söyledi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)