GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-02-2021 08:00   Güncelleme : 12-02-2021 08:00

ÇİFTE STANDART!

ÇİFTE STANDART!

Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, bazı sektördeki esnafların açık olduğu, hatta kayak merkezlerinin tıka basa dolu olduğu bir ortamda kahvehanelerin kapalı olmasını çifte standart olarak değerlendirdi.

Kahveci esnafının 11 aydır kapalı olan nadir esnaflardan olduğunu aktaran Korkmaz, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını, destekten ziyade bir an önce kahvehanelerin açılmasına izin verilmesini istediklerini dile getirdi.

"57 esnaf kapattı"

Ordu'da kahvehane sektöründe çalışan 530 esnafın pandemi döneminde çok mağdur olduğunu belirten Korkmaz; "İlimizde 280 kahvehane ile 250 çay ocağı var. 530 esnafımız 11 aydır kapalı gibi. Bu esnaflar neredeyse tek kuruş kazanamadı. 40 kahvehane artık dayanamadı ve kapandı. 17 çay ocağı da kapanmak zorunda kaldı. Mağduriyet sürüyor. Bu gidişle kapanan esnaf sayımız artacak. Çünkü artık ne evlerine ekmek götürebiliyorlar ne de kiralarını, elektrik, doğalgaz, su paralarını ve vergi borçlarını ödeyebiliyorlar. Bıçak kemiğe dayandı." dedi.

"Sadece kahvehanede mi virüs var?"

'Kahvehanelerde bulaşan koronavirüs başka yerlerde bulaşmıyor mu?' diye soran Korkmaz, şunları kaydetti; "11 aydır en büyük sıkıntıyı kahveci esnafı yaşadı. Diğer esnaflar kısmen de olsa çalıştı. Hele ki kayak merkezleri full doluydu. Kayak merkezinde ya da diğer yerlerde bulaşmayan virüs sadece kahvehanelerde mi bulaşıyor? Bu çifte standart değil midir? Artık kahvehanelerimiz de açılsın. Devletin sıcak elini yanımızda görmek istiyoruz. Bizim şuan destekten ziyade kahvehanelerimizin açılmasına ihtiyacımız var. Kahvehanelerimiz açılırsa, esnafımız er ya da geç daha iyi duruma gelir. Ancak bu şekilde olmaz. 1 ay sonra 1 yıl olacak. 1 yıldır kapalıyız. Artık sesimizi duyun."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)